Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Art.37 coroborat cu art.53 din Legea 393 / 2004 ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Art.37 coroborat cu art.53 din Legea 393 / 2004 Statutul alesilor locali

Va rog sa-mi explicati si mie daca un consilier local angajat la o firma privata beneficiaza de art. 37 din Legea 393/2004 privind statutul alesilor locali care spune : ART. 37
" Consilierii si delegatul satesc, care participa la sedintele de consiliu organizate in mod exceptional in timpul programului de lucru, se considera invoiti de drept, fara a le fi afectat salariul si celelalte drepturi ce le revin, potrivit legii, de la locul de munca."
ART. 53
" Alesii locali nu pot face uz si nu se pot prevala de aceasta calitate in exercitarea unei activitati private."

Din economia art. 37 coroborat cu art. 53 din acceasi lege eu inteleg ca o persoana care este consilier local si care este angajata la o societate privata nu poate sa lipseasca de la serviciu pe motiv ca are sedinta de consiliu.
Multumesc anticipat
adrianrus25, utilizator