Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariat consilier local
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariat consilier local

Bună ziua!

Avem un salariat care este și consilier local în localitatea din care provine, și are lunar ședințe de consiliu la care trebuie să participe. Conform legii 393/2004:
Art. 37
Consilierii si delegatul satesc, care participa la sedintele de consiliu organizate in mod exceptional in timpul programului de lucru, se considera invoiti de drept, fara a le fi afectat salariul si celelalte drepturi ce le revin, potrivit legii, de la locul de munca.

Întrebarea mea este cum se pontează și se plătesc aceste ore? pur și simplu îl pontăm 8 ore, ca și cum ar fi la lucru sau se încadrează la evenimente deosebite?

Mulțumesc!
Ii puteti ponta invoiti
Ok. Mulțumesc de răspuns. asta înseamnă că el este învoit doar pe durata ședinței, 2 ore de exemplu și nu întrega zi de lucru. Așa este?
Intr-adevar, asa este ... numai pe durata sedintelor.