Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legea 393/2004 - aplicabilitate in sectorul privat?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legea 393/2004 - aplicabilitate in sectorul privat?

Buna ziua,
un salariat a solicitat liber in baza art 37 - L393/2004. Suntem obligati sa ii acordam acest liber? Daca da, nu se presupune ca ar trebui sa ne aduca ceva documente justificative?
Multumesc.
Textul invocat de catre dvs spune - "se considera invoiti de drept".
Ma gandesc ca nu exista dubii cu privire la pozitia acestuia de consilier local.
In ceea ce priveste o anume dovada - probabil ca un proces verbal al sedintei de consiliu din data in care nu se prezinta la lucru ar putea sa fie suficient.
Pai, tocmai, ca exista dubii in sensul ca e prima oara cand ne lovim de aceasta cerinta a domnului respectiv, desi este salariatul nostru de 9 ani. Multumesc.
Sunteti obligati sa-i acordati liber cand participă la şedinţele de consiliu organizate în mod excepţional în timpul programului de lucru.
Mbon :) atunci, liber sa fie. Multumesc.