Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... CONTRIBUTIE pentru pensie dubla 1984-1992.
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

CONTRIBUTIE pentru pensie dubla 1984-1992.

In anul 1984 luna noembrie sunt intrebat daca doresc sa beneficiez de o pensie mai mare ? Fac o cerere prin care solicit sa platesc ocontributie dubla si o semnez.
Si de atunci am platit luna de luna pana in 1992 luna august, cand am fost detasat intro alta societate ,unde nu am mai platit acea contributie,
In anul 2009 a venit timpul sa ma pensionez si surpriza !!! Pe perioada cat am platit dublu contributia la pensie nu apare decat plata normala(SIMPLA)si mi se spune ca nu am platit desi eu sunt convins ca sunt mintit. Nu am nici un act scris prin care sa fac dovada ca am platit. Am cerut in scris sa se gaseasca cererea, dar nu sa facut nimic .CE pot sa fac acum pentru ami castiga drepturile?
daca societatea respectiva mai exista, trebuie sa fie pe undeva in arhiva serviciului de personal cererea dvs...trebuie sa tineti cont ca atunci lucrati la stat si nu cred ca se jucau cu asa ceva
1. - Cererea in sine nu dovedeste nimic daca nu se regaseste in statele de plata ca s-a platit aceasta contributie la pensie.
- Solicitati fostului angajator sa verifice in statele de plata daca in perioada respectiva s-a retinut contributia la pensie pentru care ati optat.
- Daca da, atunci sa va elibereze o adeverinta care sa confirme aceasta.

2. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 168
(1) Asiguratii care au contribuit la Fondul pentru pensia suplimentara cu 2%, 3%, respectiv 5%, beneficiaza de o crestere a punctajului, determinat prin aplicarea urmatoarelor procente la punctajele lunare realizate in aceste perioade, astfel:
a) 16% pentru perioada 1 ianuarie 1967—1 ianuarie 1973;
b) 13% pentru perioada 1 ianuarie 1973—1 ianuarie 1978;
c) 14% pentru perioada 1 ianuarie 1978—1 iulie 1986;
d) 21% pentru perioada 1 iulie 1986—1 noiembrie 1990;
e) 15% pentru perioada 1 noiembrie 1990—1 aprilie 1991;
f) 14% pentru perioada 1 aprilie 1991—1 aprilie 1992;
g) 13% pentru perioada 1 aprilie 1992—1 ianuarie 1999;
h) 22% pentru perioada 1 ianuarie 1999—1 februarie 1999;
i) 17% pentru perioada de dupa 1 februarie 1999.

(2) Asiguratii care au contribuit cu 4% la Fondul pentru pensia suplimentara beneficiaza de o crestere a punctajului, determinat prin aplicarea urmatoarelor procente la punctajele lunare realizate in aceste perioade, astfel:
a) 26% pentru perioada 1 iulie 1977—1 ianuarie 1978;
b) 28% pentru perioada 1 ianuarie 1978—1 iulie 1986.

3. In functie de perioada in care va incadrati si de contributia la pensie platita verificati daca s-a luat in calculul punctajului de pensie procentele corespunzatoare.