Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... urgent
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

urgent

buna ziua,azi a fost ultima mea zi de preaviz,in urma unei demisii,fericita ca am scapat de ei azi ma trezesc cu un telefon in care mi se cere sa merg sa semnez alta demisie care suna asa........subsemnata...............angajata la ..............pe functia de......va inaintez aceasta cere de incheiere a contractului de munca conform art.55 lit.b.incepand cu data de 14 .05.2009 Intrebarea mea este daca semnez noua demisie sunt obligata sa mai stau in preaviz?
Incetarea c.i.m. in baza art.55 lit.b C.mun. nu este o demisie , ci reprezinta incetarea contrcatului de munca prin acordul partilor. In acest caz, nu se acorda preaviz.

Nu inteleg de ce trebuie sa mai fcaeti o noua cerere de incetare a c.i.m. daca v-ati dat demisia o data ???
pe motiv ca demisia aceea nu ar fi buna pt ca apare nr unui art care nu mai e valabil
Probabil este gresit ceva, nu este nimic daca semnati aceasta cerere. Diferenta este ca nu veti mai pleca prin demisie de la firma, ci cu acordul partilor, incepand cu aceeasi data, 14.05.2009
Nu cred ca este obligatoriu sa se treaca in cererea de demisie si articolul din lege ... :hm:
deci daca semnez cererea de inchiere a c.m conform art 55 lit b sigur nu mai trebuie sa stau in preaviz