Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Asigurare sanatate pentru Salariat cu contract de ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Asigurare sanatate pentru Salariat cu contract de munca cu timp partial

Un salariat cu contract individual de munca cu timp partial (de exemplu 1 ora/luna), al carui singur venit este cel din salariu, beneficiaza sau nu de asigurare de sanatate de stat?
Multumesc.
Bineinteles ca este asigurat. Legea nu specifica nimic referitor la faptul ca, daca un salariat are norma partiala, nu este asigurat chiar daca acela este singurul venit.

Pentru alte tipuri de venit exista obligatia virarii C.A.S.S. la nivelul salariului minim chiar si cand venitul e mai mic daca acela este singurul venit.
Orice salariat care plateste contributia la sanatate este asigurat.

Legea nr.95/2006:

ART. 211
(1) Sunt asigurati, potrivit prezentei legi, toti cetatenii romani cu domiciliul in tara, precum si cetatenii straini si apatrizii care au solicitat si obtinut prelungirea dreptului de sedere temporara sau au domiciliul in Romania si fac dovada platii contributiei la fond, in conditiile prezentei legi. In aceasta calitate, persoana in cauza incheie un contract de asigurare cu casele de asigurari de sanatate, direct sau prin angajator, al carui model se stabileste prin ordin al presedintelui CNAS cu avizul consiliului de administratie.
(1^1) Asiguratii au dreptul la pachetul de baza de servicii medicale de la data inceperii platii contributiei la fond, urmand ca sumele restante sa fie recuperate de casele de asigurari de sanatate si Agentia Nationala de Administrare Fiscala, in conditiile legii, inclusiv accesoriile aplicate pentru creantele bugetare.
(2) Calitatea de asigurat si drepturile de asigurare inceteaza odata cu pierderea dreptului de domiciliu sau de sedere in Romania.
(3) Documentele justificative privind dobandirea calitatii de asigurat se stabilesc prin ordin al presedintelui CNAS.
Iulian Manea a scris:

Pentru alte tipuri de venit exista obligatia virarii C.A.S.S. la nivelul salariului minim chiar si cand venitul e mai mic daca acela este singurul venit.

Multumesc.

Sa grefam pe aceasta speta urmatorul aspect :
Dar daca persoana in cauza are un cont bancar cu dobanda anuala infima (exemplu: 50lei/an), atunci va plati cass pe dobanda bancara raportat la valoarea reala a dobanzii (caci obtine si venituri din salarii) sau raportat la salariul minim pe economie (caci baza de impunere este per total mai mica decat salariul minim pe economie) ??
Contributia se a plati doar la valoarea reala a dobanzii.

Legea nr.95/2006:

ART. 257
(1) Persoana asigurata are obligatia platii unei contributii banesti lunare pentru asigurarile de sanatate, cu exceptia persoanelor prevazute la art. 213 alin. (1).
(2) Contributia lunara a persoanei asigurate se stabileste sub forma unei cote de 5,5%*), care se aplica asupra:
a) veniturilor din salarii sau asimilate salariilor, precum şi orice alte venituri realizate din desfãşurarea unei activitãţi dependente;
b) veniturilor impozabile realizate de persoane care desfasoara activitati independente care se supun impozitului pe venit; daca acest venit este singurul asupra caruia se calculeaza contributia, aceasta nu poate fi mai mica decat cea calculata la un salariu de baza minim brut pe tara, lunar;
c) veniturilor din agricultura supuse impozitului pe venit si veniturilor din silvicultura, pentru persoanele fizice care nu au calitatea de angajator si nu se incadreaza la lit. b);
d) indemnizatiilor de somaj;
f) veniturilor din cedarea folosinţei bunurilor, veniturilor din dividende şi dobânzi, veniturilor din drepturi de proprietate intelectualã realizate în mod individual şi/sau într-o formã de asociere şi altor venituri care se supun impozitului pe venit, numai în cazul în care nu realizeazã venituri de natura celor prevãzute la lit. a)-d), alin. (2^1) şi (2^2) şi art. 213 alin. (2) lit. h), dar nu mai puţin de un salariu de bazã minim brut pe ţarã, lunar*).
(2^2) Pensionarii ale cãror venituri din pensii depãşesc 740 de lei datoreazã contribuţia lunarã pentru asigurãrile sociale de sãnãtate calculatã potrivit prevederilor art. 259 alin. (2).
(3) În cazul persoanelor care realizeazã în acelaşi timp venituri de natura celor prevãzute la alin. (2) lit. a)-d), alin. (2^1) şi (2^2) şi la art. 213 alin. (2) lit. h), contribuţia se calculeazã asupra tuturor acestor venituri.

*) NOTA C.T.C.E. S.A. Piatra-Neamţ:
Prin DECIZIA CURŢII CONSTITUŢIONALE nr. 335 din 10 martie 2011, publicatã în MONITORUL OFICIAL nr. 355 din 23 mai 2011 a fost admisa excepţia de neconstituţionalitate cu privire la dispoziţiile art. 257 alin. (2) lit. f) teza finalã din Legea nr. 95/2006, aşa cum au fost modificate de art. I pct. 4 din Ordonanţa de urgenţã a Guvernului nr. 107/2010, constatându-se ca acestea sunt neconstituţionale în mãsura în care se interpreteazã cã valoarea contribuţiei minime la fondul de asigurãri sociale de sãnãtate, datoratã de persoanele care realizeazã venituri din cedarea folosinţei bunurilor, venituri din dividende şi dobânzi, venituri din drepturi de proprietate intelectualã realizate în mod individual şi/sau într-o formã de asociere şi alte venituri care se supun impozitului pe venit, nu poate fi mai micã decât cuantumul unui salariu de bazã minim brut pe ţarã, lunar.
Conform art. 147 alin. (1) din CONSTITUŢIA ROMÂNIEI republicatã în MONITORUL OFICIAL nr. 767 din 31 octombrie 2003 dispoziţiile din legile şi ordonanţele în vigoare, precum şi cele din regulamente, constatate ca fiind neconstituţionale, îşi înceteazã efectele juridice la 45 de zile de la publicarea deciziei Curţii Constituţionale dacã, în acest interval, Parlamentul sau Guvernul, dupã caz, nu pun de acord prevederile neconstituţionale cu dispoziţiile Constituţiei. Pe durata acestui termen, dispoziţiile constatate ca fiind neconstituţionale sunt suspendate de drept.
În concluzie, în intervalul 23 mai 2011-7 iulie 2011, prevederile art. 257 alin. (2) lit. f) teza finalã din Legea nr. 95/2006, în mãsura în care se interpreteazã cã valoarea contribuţiei minime la fondul de asigurãri sociale de sãnãtate, datoratã de persoanele care realizeazã venituri din cedarea folosinţei bunurilor, venituri din dividende şi dobânzi, venituri din drepturi de proprietate intelectualã realizate în mod individual şi/sau într-o formã de asociere şi alte venituri care se supun impozitului pe venit, nu poate fi mai micã decât cuantumul unui salariu de bazã minim brut pe ţarã, lunar, au fost suspendate de drept, încetându-şi efectele juridice în data 8 iulie 2011, întrucât legiuitorul nu a intervenit pentru modificarea prevederilor atacate.
ana-cer a scris:
Contributia se a plati doar la valoarea reala a dobanzii.

Din citatul de mai sus trega concluzia ca, contributia (cass pe dobanzi) trebuie platita.

ana-cer a scris:

ART. 257
(1) Persoana asigurata are obligatia platii unei contributii banesti lunare pentru asigurarile de sanatate, cu exceptia persoanelor prevazute la art. 213 alin. (1).
(2) Contributia lunara a persoanei asigurate se stabileste sub forma unei cote de 5,5%*), care se aplica asupra:
f) veniturilor din cedarea folosinţei bunurilor, veniturilor din dividende şi dobânzi, veniturilor din drepturi de proprietate intelectualã realizate în mod individual şi/sau într-o formã de asociere şi altor venituri care se supun impozitului pe venit, numai în cazul în care nu realizeazã venituri de natura celor prevãzute la lit. a)-d), alin. (2^1) şi (2^2) şi art. 213 alin. (2) lit. h), dar nu mai puţin de un salariu de bazã minim brut pe ţarã, lunar*).

Iar din citatul de mai sus trag concluzia ca, contributia (cass pe dobanzi) nu trebuie platita, deoarece contribuabilul realizeaza venituri din salarii.

Contributia (cass pe dobanzi) in cazul discutat, trebuie platita sau nu trebuie platita?
trandafir2, moderator