Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa Inmatriculare persoane handicap!
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa Inmatriculare persoane handicap!

Buna!
Fiul meu are un handicap grad 2 accentuat si poseda permis de conducere cat.B
As dori sa va intreb daca costa ceva inmatricularea pe numele fiului,nu are decifiente locomotorii, este doar mic de statura!
Va rog persoanele competente daca a-ti putea sa-mi spuneti in ce acte sunt necesare
Va Multumesc!:)

Daca va referiti la exonerarea platii taxelor,aceasta se poate face numai in baza documentelor medicale eliberate de medicul specialist a concluziilor RAR,a existentei adaptarilor tehnice la auto care se solicita de inmatriculat pe persoana cu handicap
Legea nr 448/2006 republicata precizeaza la art 26 ca persoanele handicap grav sau accentuat beneficiaza de facilitai fiscale,in conditiile in care auto este special adaptat ca sa poata sa fie conduse pe drumurile publice de catre persoana cu handicap
Aici ne confruntam cu un vid legislativ deoarece legiutorul nu a prevazut incadrarea in grad de handicap a tuturor formelor de afectiune care pot fi constatate de comisiile de expertiza medicala persoane cu handicap
Sunt autovehicule care tehnic pot fi conduse de o parte a persoanelor cu handicap locomotor -respectiv masinile hydramate
Chiar daca persoaa cu handicap are capacitatea sa conduca masina,autoritatea care impune plata taxei este ministerul finantelor a caror reprezentanti nu au competenta tehnica sa constate ca modelul auto care se solicita a fi inmatriculat cu faclitatea prev de art 26 din L nr 448/2006,detine adaptare tehnica conditia obligatorie pentru a putea beneficia de art 26
Numai RAR prin raport de verificare,document de la medicul specialist poate constata si elibera document prin care sa ateste ca auto dorit de inmatriculat detine adaptare tehnica conform prescriptiei medicului specialist care sa permita persoanei cu handicap sa conduca respectivul bun mobil
Dumnezeu a fost darnic si a lasat prin nastere sau urmare unor evenimente rutiere sau altfel de accidente persoane cu diferite forme de handicap,care pentru a se putea intretine a-si putea asigura surrsele de subzistenta sunt conditionate de masina
Sunt foarte multe persoane cu handicap care detin masina adptata tehnic dar care nu pt beneficia de disp art 26 din L nr 448/2006