Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... contract furnizare apa
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

contract furnizare apa

Am inchiriat un spatiu intr-un bloc de locuinte, la parterul acestuia, spatiu comerciial prevazut din constructie, unde urmeaza sa functioneze o societate comerciala.
Pt. obtinerea autorizatiei de mediu am nevoie de contractele cu utilitatile.
Contractul pentru furnizarea apei si canalizare este incheiat intre furnizorul de servicii si asociatia de proprietari, urmand ca aceasta sa refactureze apa pt. spatiul inchiriat, fara a exista un contract intre asociatiea de proprietari si proprietarul spatiului.
Cei de la regia de apa nu doresc sa incheie un contract separat pt. acest spatiu comercial.
Este legal sa se incheie un contract intre asociatia de proprietari si utilizatorul spatiului comercial pentru furnizarea apei si canalizare?
Daca da cum ar trebui sa arate un astfel de contract?
Multumesc!
Fiind un spatiu comercial la parter intr-un bloc de locuinte, acesta este sau ar trebui sa fie in asociatie ca orice apartament sau spatiu cu alta destintie.
Proprietarul spatiului cum a platit pana acum apa si celelalte utilitati?
Noi avem in asociatie multe spatii cu alta destintie dar toate (inchiriate ori folosite de proprietarii lor) sunt incluse in asociatie si administrate de asociatie ca orice alt apartament.
Intre asociatia de proprietari si proprietarii ori chiriasii spatiilor si apartamentelor din asociatie nu se incheie, de regula, contracte. Se administreaza firesc, asa cum prevede Legea 230/2007, cum stabileste adunarea generala...
Totusi intre asociatie si cei ce au spatii comerciale (proprietar sau chirias) se pot incheia conventii conform art. 37 din HG 1588/2007 care sa prevada orice cu privire la relatiile dintre asociatie si aceste spatii, dar mai ales pentru unele cheltuieli suplimentare generate de functionarea acestora.

Asadar este legal sa se incheie o conventie dar nu numai pentru apa. Acelui spatiu fiind in asociatie i se vor repartiza toate cheltuielile asociatiei proportional cu cota indiviza de proprietate determinata de suprafata utila a spatiului inchiriat.
Buna ziua.
Este un spatiu langa bloc (Nu face parte din bloc,nu este parter de bloc,nu are cota indiviza din bloc.Face parte dintr-un complex comercial mai mare care ulterior a fost vandut dupa 1990 pe bucati .Alaturi este un alt spatiu comercial dar care nu are grup sanitar si nu are treaba cu asociatia.)
Pana acum au fost sume rezonabile la asociatie ,10-20 ron lunar dar de cand a fost schimbata conducerea sunt considerat ca un apartament de bloc si platesc reparatii terasa ,fond rulment etc .
Va multumesc pentru raspuns
Ca să ai contract individual cu furnizorii de utilități trebuie să ai racorduri individuale la acele utilități, (țevi, cabluri, doar ale tale). Dacă nu le ai încă, te țin agățat.
Spațiul tău are ceva comun cu blocul? Terasă, subsol, cale de acces?
Dacă faci racordurile respective şi spațiul nu face parte din blocul respectiv, lasă-i să pună ce doresc pe liste, înregistrează la asociație o notificare că nu ai nici în clin nici în mânecă cu ei şi lasă-i să te dea în judecată.
Contract separat între tine și AP pentru apă, nu se poate face legal. Ți se va repartiza o sumă în funcție de cum se contorizează apa. Dacă ai apometru, după citirea pe care o dai plus furăciunile, dacă nu, cât vor ei plus toate furăciunile.
Trage-ți țevile tale, (apă, canal, gaz), şi i-ai salutat din mers.
Succes!
mihailupulescu a scris:

Buna ziua.
Este un spatiu langa bloc (Nu face parte din bloc,nu este parter de bloc,nu are cota indiviza din bloc.Face parte dintr-un complex comercial mai mare care ulterior a fost vandut dupa 1990 pe bucati .Alaturi este un alt spatiu comercial dar care nu are grup sanitar si nu are treaba cu asociatia.)
Pana acum au fost sume rezonabile la asociatie ,10-20 ron lunar dar de cand a fost schimbata conducerea sunt considerat ca un apartament de bloc si platesc reparatii terasa ,fond rulment etc .
Va multumesc pentru raspuns

eugenoctavian1968, utilizator