Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... apel sentinta divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

apel sentinta divort

Sentinta de divort a fost apelata de fostul sot la judecatorie, instanta a declinat competenta in favoarea tribunalului. A trecut aproape o luna si nu am primit citatie. Cum pot afla situatia dosarului si a hotararii de divort? Dupa apel hotararea ramane definitiva si irevocabila?
Puteti verifica simplu pe net : "portalul instantelor", cu numarul de dosar.
Dupa apel, mai exista si recursul...
am verificat pe portal.just.ro dar gasesc dosarul doar la judecatorie , nu si la tribunal. Cum pot afla ce se intampla cu dosarul la tribunal?
Termenul pentru apel este de 1 luna, daca a trecut mai mult inseamna ca "fostul" a facut apel numai in imaginatia dansului...Se mai poate verifica personal la arhiva judecatoriei, ei va pot spune daca dosarul a plecat sau nu spre tribunal. In cazul in care nu a facut apel ....ramane "definitiva si irevocabila"...asta va doriti, nu?
Daca sotul spune ca a facut apel.....atunci asteptati....citatia vine acasa...mai tarziu.Nu uitati,au fost miscari de protest ale personalului auxiliar(arhivari,grefieri).Din acest motiv intarzie mutarea dosarului de la judecatorie la tribunal.Am avut o speta in care apelul a fost facut in aprilie si citatia a venit in septembrie!!!!
E ciudat pentru ca tribunal e in aceeasi cladire cu judecatoria, de ce trebuie sa dureze 2 luni? Sper sa nu patesc la fel ca in cazul dumneavoastra. Oricum multumesc pentru raspunsuri.