avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 861 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CCM 2014
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CCM 2014

Bună ziua!
Vă rog să mă ajutaţi cu un model de cerere pentru acordarea ajutorului pentru salariaţi conform CCM:

(1). Salariata mamă beneficiază, la naşterea şi la adopţia fiecarui copil, de un ajutor în cuantum de 1.500 lei net.
(2). În situaţia în care mama nu este salariată a unităţii, tatăl va beneficia de un ajutor în cuantum de 1.500 lei net.
(3). Acordarea ajutorului se face prin depunerea unei cereri însoţită de copia actului de naştere.

Mulţumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 20:26, 24 Iulie 2014
Domnule Director/ Administrator


Subsemnata,......................................salariată în cadrul S.C. ..........................................., în funcţia de .........................., în temeiul art. ... din Contractul Colectiv de Muncă la Nivel de SC ..........., vă rog să-mi aprobaţi plata ajutorului pentru naşterea fiecărui copil, în cuantumul de ........
Anexez prezentei copia certificatului de naştere al copilului..................................


Data............... Semnătura...........................

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract colectiv de muncã, drepturi la nasterea unui copil SzAlex SzAlex Bună ziua! Conform CCM 2014 Art. 64 (1). Salariata mamă beneficiază, la naşterea şi la adopţia fiecarui copil, de un ajutor în cuantum de 1.500 lei ... (vezi toată discuția)
Prima de nastere de la angajator davidescucostel davidescucostel Buna ziua. Am inteles din diferite surse ca se poate obtine o prima de nastere de la angajator ,egala cu un salariu mediu pe firma. In cazul de fata , ... (vezi toată discuția)
Concediu crestere copil de la1 iulie VLADUTZA07 VLADUTZA07 Buna Ma puteti ajuta cu un model de cerere de modificarea suspendarii pentru concediu crestere copil de la 1 la 2 ani in conformitate cu noua lege de la 1 ... (vezi toată discuția)