Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Taxa de timbru la dezbatere succesiune-cum procedez ?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Taxa de timbru la dezbatere succesiune-cum procedez ?

am depus un dosar la judecatorie privn dezbaterea unei mosteniri, fiindac alta cale nu avem inafara de instanta , pt ca nu se inteleg mostenitorii am platait taxa timbru judiciar in valaore de 140 lei la primarie, acuma mi- a venit comunicare adresa ca mai trebuie sa platesc taxa timbru judiciar in valoare de 6670 lei in 10 zile. Este vb doar de un apartament, eu nu dispun de suma asta , nu pot face rost de atatia bani in 10 zile, ce fac????????????????????????cum evit plata acestei sume? valoarea impozabila a imobilului este undeva la 133.746,31lei.Conform OUG nr. 80/2013 privind taxele de timbru judiciar in art. 3 alin (1) lit. e) ar trebui sa fie alta suma.Pot face ceva s-o anulez sau sa o suspend, sau sa platesc la finalul procesului sau esalonat in timpul procesului???va rog solutii urgent!! sfaturi de la profesionisti
adevar2014, utilizator
puteti face cererea de reexaminare in termne de 3 zile, sau cel mai sigur faceti cerere de scutire, reducere sau esalonare.....art..42 din OUG80/2013......
bine dar comunicarea am primit-o ieri astazi este vineri.Nu mai am termen de 3 zile. este vorba de 3 zile lucratoare sau calendaristice?

si inca un mic amanunt unul dintre mostenitori are piciorul amputat, nu are vre-o scutire ca si bolnav cu handicap???

Gabriela Pintea, Consilier juridic
Nu.
Toti cei ce nu pot sa isi permita taxele pot cere reesalonare, scutire, dupa venituri.
Termenul curge de la data comunicarii,...adica marti si in privinta handicapului aveti raspunsul mai sus
cel care a depus cererea de chemare in judecata poate cere ajutor public judiciar daca are un venit sub 500 ron ( se reduce taxa la jum ) , iar daca are un venit sub 300 ron pe mambru de fam se scuteste in totalitate de la plata taxei .