Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... specialist resurse umane
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

specialist resurse umane

Am si eu o intrebare,daca sunteti informati va rog sa ma ajutati.
O persoana cu facultatea de litere, constructii, istorie poate ocupa un post de specialist resurse umane?firma respectiva are acest obiect de activitate iar angajatii sunt pe postul de operatori pc. si au intre1 si 5 ani experienta in acest domeniu.
Se poate schima functia in specialist resurse umane?sau trebuie anumite studii?

Va rog mult sa ma ajutati!Va multumesc
Consider ca depinde de atributiile din fisa de post, pentru ca nu sunt cerinte speciale de anumite studii.
In schimb firma nu e obligata sa va incadreze asa.
Pentru inspector resurse umane in schimb este nevoie de cursul specializat pentru aceasta meserie.
iar pentru inscrieri in carnete de munca este nevoie de autorizare ITM.
Va multumesc mult.In cazul in care angajatii nu au fisa postului intocmita cum trebuie sa procedez?Care sunt pasii care tb urmati?

Va multumesc ffff mult!M-ati ajutat enorm!
Este un pic ciudat ca o firma cu obiect de cativitate RU nu are facute fise de post!

Normal orice angajat trebuie sa primeasca o fisa de post odata cu semnarea contractului de munca.

Cel mai indicat este sa discutati cu sefii dvs aceste lucruri, nu le puteti impune sa va schimbe incadrarea, trebuie sa existe un acord in acest sens concretiozat prin act aditional la CIM.

Pe de alta parte in mod uzual un specialist RU cred ca trebuie sa aiba intradevar cunostiinte diverse in acest domeniu in toate activitatile care tin de resurse umane (administrare personal, legislatie, salarii, dezvoltare personal, recrutare etc)
Eu nu sunt specialist resurese umane si de aceea nu stiu prea multe.si angajatii nu au intradevar fisa postului.Seful nu stie prea multe pentru ca e strain de aceea situatia e atat de neclara!
Eu nu stiu cum sa procedez de aceea v-am cerut ajtorul.Va multumesc foarte mult
Inteleg.
Mai puteti propune urmatoarele incadrari:

342304 referent resurse umane
343309 referent

Conform COR sunt incadrari in care se cere minim nivel mediu de studii.
Codurile COR le puteti gasi aici : [ link extern ] .

Schimbarea incadrarii se face prin act aditional la contractul de munca, semnat de ambele parti, angajat si angajator la fel ca CIM.

Actele aditionale se inregistreaza la ITM, se inscriu in cartile de munca si modificarea se inregistreaza si in aplicatia Revisal de evidenta a angajatilor.

Aceste lucruri se fac de obicei de catre persoana care raspunde de resurse umane in firma.
Normal ar fi ca impreuna cu aceasta persoana sa intocmiti si fisele de post, ele sunt obligatorii.

Daca mai aveti alte intrebari va putem raspunde (daca stim :) )