Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Solutionare contestatie
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Solutionare contestatie

Buna ziua! In cazul in care la examenul national de titularizare in invatamant obtin o nota si nu sunt multumit de acea nota si fac contestatie, iar in urma contestatiei obtin o noua nota si nici aceasta nu ma multumeste, care este urmatorul pas legal ce pot sa fac? Pot ataca in contencios administrativ? parca legea 554/2004, articolul 7...Care sunt pasii, cui ma adresez, imi trebuie avocat ?.... Va multumesc!
Puteti depune cerere pentru vizualizarea lucrarii si reevaluare a acesteia. In contencios nu puteti contesta. Daca aveti suspiciuni de frauda, depuneti plangere la P:archet.
Multumesc! Cererea o adresez Inspectoratului Scolar Judetean de care apartin ?
Da.
Am facut cerere adresata ISJ HUNEDOARA si am cerut vizualizarea si reevaluarea lucrarii. Raspunsul lor nu a fost afrmativ, redau : ,,-nu exista precizat in niciunul din articolele OMEN nr. 5451/2013, privind metodologia cadru de mobilitate a personalului didactic pentru anul scolar 2014-2015, posibilitatea vizualizarii tezei candidatului participant la concursul de ocupare a posturilor/catedrelor vacante sau rezervate, sesiunea iulie 2014 ". Ce alte cai legale de atac mai am? In conditiile in care-mi resping dreptul de vizualizare si recorectare ma determina mai mult sa cred ca este ceva premeditat, rau intentionat, si sa am motive intemeiate ca este la mijloc o frauda. Nu pot crede ca nu am parghii de atac....Va multumesc!
raul-florin, utilizator
Puteti ataca in contencios administrativ.