avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 238 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Impozit - vanzare actiuni firma din SUA
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Impozit - vanzare actiuni firma din SUA

Buna ziua,

Am un nr de actiuni la o firma din SUA si vreau sa le vand pe bursa americana. Bani obtinuti se transfera intr-un cont din Romania.
Pt SUA este un formular in care nu se impoziteaza in SUA.
Se percepe impozit, si daca da, cat anume din suma?
Trebuie sa declar la FISC, cand anume inainte sau dupa vanzare si daca conteaza in ca valuta este suma?
Se fac reduceri la impozit daca am un copil in intretinere sau alte conditii (daca fac transferul unei persoane pensionare)?

Multumesc frumos.

Alte discuții în legătură

Impozit - vanzare actiuni firma din sua keops_mic keops_mic Buna ziua, Am un nr de actiuni la o firma din SUA si vreau sa le vand pe bursa americana. Bani obtinuti se transfera intr-un cont din Romania. Pt SUA este ... (vezi toată discuția)
Declaratie venit din vanzare actiuni americane andreikaid andreikaid Cand trebuie platit impozitul pe venit provenit din vanzarea de actiuni? (Mentionez ca este vorba de actiuni pe burse americane, iar tranzactiile sunt ... (vezi toată discuția)
Impozitarea banilor primiți în cont de la soț Helen17 Helen17 Se impozitează de către ANAF încasările în valută primite de la soț, dacă soțul este cetățean american? Soțul meu este cetățean american, ... (vezi toată discuția)