Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Impozitarea banilor primiți în cont de la soț
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Impozitarea banilor primiți în cont de la soț

Se impozitează de către ANAF încasările în valută primite de la soț, dacă soțul este cetățean american?

Soțul meu este cetățean american, locuiește și lucrează în SUA. Eu locuiesc și lucrez în România, fiind cetățean român. Menționez că nu am cetățenie americană.
Soțul meu dorește să îmi transfere în contul bancar o sumă de aproximativ 10,000 USD.
Această sumă va fi impozitată în România? Mă aștept să plătesc comisioane bancare la încasarea sumei, însă nu știu dacă trebuie să declar acești bani la ANAF spre a fi impozitați.

Vă mulțumesc frumos pentru orice lămurire!
Helen17, utilizator
Nu trebuie declarati la anaf, nu se impoziteaza.
Am primit de la fiica mea care lucreaza in Guinea la o companie miniera 40 000 euro pentru a face renovatii la casa trebuie declarați la fisc? Multumesc
nu!