avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Impozitarea banilor primiți în cont de la soț
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Impozitarea banilor primiți în cont de la soț

Se impozitează de către ANAF încasările în valută primite de la soț, dacă soțul este cetățean american?

Soțul meu este cetățean american, locuiește și lucrează în SUA. Eu locuiesc și lucrez în România, fiind cetățean român. Menționez că nu am cetățenie americană.
Soțul meu dorește să îmi transfere în contul bancar o sumă de aproximativ 10,000 USD.
Această sumă va fi impozitată în România? Mă aștept să plătesc comisioane bancare la încasarea sumei, însă nu știu dacă trebuie să declar acești bani la ANAF spre a fi impozitați.

Vă mulțumesc frumos pentru orice lămurire!
Ultima modificare: Duminică, 27 Septembrie 2020
Helen17, utilizator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:23, 2 Noiembrie 2020
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu trebuie declarati la anaf, nu se impoziteaza.
Am primit de la fiica mea care lucreaza in Guinea la o companie miniera 40 000 euro pentru a face renovatii la casa trebuie declarați la fisc? Multumesc
nu!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit - vanzare actiuni firma din sua keops_mic keops_mic Buna ziua, Am un nr de actiuni la o firma din SUA si vreau sa le vand pe bursa americana. Bani obtinuti se transfera intr-un cont din Romania. Pt SUA este ... (vezi toată discuția)
Impozit - vanzare actiuni firma din sua keops_mic keops_mic Buna ziua, Am un nr de actiuni la o firma din SUA si vreau sa le vand pe bursa americana. Bani obtinuti se transfera intr-un cont din Romania. Pt SUA este ... (vezi toată discuția)
Plata serviciu de consultanta lylyan lylyan Buna ziua Un cetatean suedez cu cont deschis in Romania primeste o suma de 5000 USD/luna - ctr de consultanta cu un ONG din America. Ce trebuie sa declare la ... (vezi toată discuția)