Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 Cod CAEN - site de tip markeplace
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

Cod CAEN - site de tip markeplace

Bună ziua!

Doresc să înfiinţez un SRL-D care să fie suportul legal pentru un site de tip markeplace, în care artiştii îşi pot expune lucrările. Potenţialii cumpărători pot rezerva lucrările, ulterior cele două părţi (artistul şi cumpărătorul) fiind puşi în contact prin mijloace specifice, dezvoltate în cadrul site-ului. Tranzacţia de vânzare-cumpărare se va desfăşura exclusiv între artist şi cumpărător, fără a implica în niciun fel site-ul şi firma mea.

Activitatea firmei va consta în a vinde artiştilor, pentru un abonament anual, un pachet de servicii care include:

- expunerea pe site a lucrărilor;
- stabilirea contactului cu persoanele care doresc să le cumpere lucrările.

Ce cod/coduri CAEN este/sunt potrivit/potrivite pentru această activitate? Mulţumesc!
Făcând corectura care se impune - marketplace, cu t :) -, avansez chiar eu o idee: 6399 (Alte activităţi de servicicii informaţionale n.c.a.). Acesta o fi răspunsul corect?
Este o activitate de intermediere, in sensul de a pune in contact un vanzator cu un cumparator. Nu e activitate de comision (deoarece tablourilenu "intra" si nu "ies" prin firma Dvs., dar este o activitate online.
Consider ca sunt posibile urmatoarele coduri:

4618 - Intermedieri in comertul specializat in vanzarea produselor cu caracter specific, nca
4619 - Intermedieri in comertul cu produse diverse

Ar fi in discutie 4791 - Comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet, dar ceea ce faceti Dvs. nu este comert, ci intermediere. Nu strica sa puneti si acest cod, macar pentru inspectorii de la Fisc, care nu prea sesizeaza diferenta dintre intermediere si comert, iar daca vad "Internet" e ok :)
horatiusasu a scris:

Este o activitate de intermediere, in sensul de a pune in contact un vanzator cu un cumparator. Nu e activitate de comision (deoarece tablourilenu "intra" si nu "ies" prin firma Dvs., dar este o activitate online.
Consider ca sunt posibile urmatoarele coduri:

4618 - Intermedieri in comertul specializat in vanzarea produselor cu caracter specific, nca
4619 - Intermedieri in comertul cu produse diverse

Ar fi in discutie 4791 - Comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet, dar ceea ce faceti Dvs. nu este comert, ci intermediere. Nu strica sa puneti si acest cod, macar pentru inspectorii de la Fisc, care nu prea sesizeaza diferenta dintre intermediere si comert, iar daca vad "Internet" e ok :)

Codurile 4618 şi 4619 se referă la comerţul cu ridicata, dar artiştii vor vinde cu amănuntul (la "bucată")! Ce spuneţi?
Sesizarea Dvs. e corecta. Totusi, in circa 12 ani de cand lucrez cu societati comerciale, nu stiu daca am vazut 1-2 cazuri de controale care sa se "lege" de obiectul de activitate, iar daca se leaga, vad "intermediere", vad "internet" - e ok.
Din pacate, CAEN nu ne ofera solutii pentru toate situatiile.
Am analizat si ideea Dvs. cu 6399 si nu as exclude-o, dar mi se pare oportuna si 6312 Activităţi ale portalurilor web, care, dupa parerea mea, e acoperitoare impreuna cu toate celelalte.
Daca ar fi sa imi fac eu aceasta firma as opta pentru toate cele discutate, 4618 - 4691 - 4791 - 6312 - 6399, atat pentru ca reprezinta maximul pe care il puteti face, dar si pentru ca "suna" "acoperitor" pentru inspectori. Plus ca mai multe obiecte de activitate, incscrise in actul constitutiv si autorizate de la inceput, costa doar cateva zeci de lei in plus.

Uneori, la control, am o vorba: "Bun, nu am facut bine, arata-mi tu, inspector, cum se face". Si ii cam incui pe unii.

Nu sunt guru, dar daca as fi in locul Dvs. asa as face.
horatiusasu, utilizator
Vă mulţumesc mult! Eu sunt începător, aşa că o să ţin seama de experienţa dvs. şi o să vă accept sfatul! Care ar trebui să fie obiectul/codul CAEN principal de activitate? Mulţumesc, numai bine!
traian_an, utilizator