Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Tichet cadou - impozitare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Tichet cadou - impozitare

Buna ziua
tichetele cadou sunt impozitate la fel ca cele de masa cu 16% , au acelasi regim?
Normele metodologice de aplicare a Codului fiscal, precizeaza, la pct. 70, lit. i, " ca la stabilirea venitului impozabil se au in vedere si tichetele cadou, indiferent daca acestea au fost acordate potrivit destinatiei si cuantumului prevazute la art. 55 alin. (4) lit. a) din Codul fiscal."
Prin urmare, tichetele cadou, indiferent daca sunt acordate in beneficiul copiilor minori ai angajatilor,cu ocazia Pastelui, zilei de 1 iunie, Craciunului si a sarbatorilor similare ale altor culte religioase, precum si cu ocazia zilei de 8 martie, si chiar daca valoarea cadoului oferit fiecarui angajat, cu toate ocaziile de sus, nu depaseste 150 RON, sunt tratate ca avantaje in natura si se au in vedere la stabilirea venitului impozabil.
In conformitate cu prevederilor Codului fiscal, art. 21, alin. 3, lit. c, tichetele cadou sunt deductibile la calculul impozitului pe profit in limita unei cote de 2%.