Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cauciucuri de vara.
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cauciucuri de vara.

Buna ziua:2 intrebari scurte va rog
1-am cauciucuri de vara-sunt amendat maine pe un drum cu zapada(de pilda Transfagarasan)?
2-am cauciucuri de vara-sunt amendat IN NOIEMBRIE-MARTIE daca pe drum nu e strop de zapada,polei,noroi,ploaie?
Multumesc anticipat de raspunsuri...........:luck:
Din ceea ce "am auzit" eu raspunsul este NU la ambele intrebari.........dar nu bag mana in foc...........succes.
in UE , amenzile costa scump pentru lipsa caucicului de iarna in perioada de iarna NOV-MAR.
dar vara , nimeni nu are treaba cu vreo amenda pe Transfagarasan...nu exista lege pentru asa ceva .
Daca sunteti verificat de vreun echipaj de politie mai zelos puteti fi amendat. Legea nu specifica anotimpul ci numai conditiile (starea drumului) in care exista obligativitatea cauciucurilor de iarna.
Prin urmare, daca este vara iar din locul unde plecati sunt 45 de grade iar in locul pe care il traversati este zapada/gheata ar trebui sa aveti cauciucuri de iarna.
Dar va intelegeti cu politaii, trebuie sa manance si gura lor ceva!;)
legea este valabila doar in perioada specificata clar in articol .
daca in lege scrie ca sunt obligat sa tin caucicurile dupa mine in iulie....dau toate masinile pe degeaba .

nu este absurd sa mergi la mare , si sa ninga si sa te opreasca "militia" sa dea amenda ca n-am caucicuri de iarna ?
daca este vorba de mancat si gura lor ceva , sigur vor manca din gamela intr-o sala de mese doar la program fix...in penitenciar bineinteles.
Este absurd, asta e clar. Dar legea e lege!:)

" Potrivit Ordonantei, soferii sunt obligati sa aiba masinile dotate cu anvelope de iarna atunci cand circula pe drumurile publice acoperite cu zapada, gheata sau polei. Asadar, utilizarea cauciucurilor de iarna nu este conditionata de o anumita perioada de timp, ci doar de starea carosabilului, dupa cum ne-a explicat mai demult comisarul sef de politie, Lucian Dinita, director al Directiei Rutiere din cadrul Inspectoratului Rutier al Politiei Romane. Acesta a declarat pentru AvocatNet.ro ca reprezinta „contraventie, conducerea autoturismului pe drumurile publice acoperite cu zapada, gheata sau polei, fara ca acesta sa fie dotat cu anvelope de iarna, nefacandu-se referire (in textul actului normativ - n.red.) la o anumita perioada a anului”.

www.avocatnet.ro/content/art...