Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Redobandire permis Cat. A
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Redobandire permis Cat. A

Buna, am si eu o problema, mi-a fost anulat permisul de conducere cat. A,B,C,E , anul trecut 2013 am dat pentru redobandire cat. B,C,E, acum doresc sa dau redobandire cat. A , dar se pare ca nu am dreptul sa dau acum, ci doar dupa ce implinesc 24 de ani (acum am 22 ani), din cate am vazut in lege , eu am avut dreptul sa conduc cat A , si acum dau redobandire nu dau iarasi scoala , (1)Persoana al cărei permis de conducere a fost anulat ca urmare a rămânerii definitive a unei hotărâri judecătoreşti de condamnare pentru una dintre faptele prevăzute la art. 114 alin. (1) şi la art. 115 alin. (1) se poate prezenta la examen pentru obţinerea unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior, după caz, dacă a intervenit una dintre situaţiile următoare , si totusi nu pot sa dau examenul, ce se poate face in acest sens? multumesc
ori sa contestati refuzul de a redobandi permisul si ptr categoria A, ori sa asteptati sa faceti varsta... e la aprecierea dvs...opinia mea este ca aveti sanse de redobandire daca actionati in judecata..
Petre Enache, Avocat

ART. 116 OUG195/2002
(1) Persoana al cărei permis de conducere a fost anulat ca urmare a rămânerii definitive a unei hotărâri judecătoreşti de condamnare pentru una dintre faptele prevăzute la art. 114 alin. (1) şi la art. 115 alin. (1) se poate prezenta la examen pentru obţinerea unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior, după caz, dacă a intervenit una dintre situaţiile următoare:
#B
a) au trecut 6 luni de la data executării pedepsei amenzii sau a pedepsei în regim de privare de libertate ori la locul de muncă;
b) a trecut un an de la data graţierii pedepsei sau a rămânerii definitive a hotărârii judecătoreşti prin care s-a dispus suspendarea condiţionată a executării pedepsei ori suspendarea executării pedepsei sub supraveghere;
c) a intervenit amnistia;
d) interzicerea dreptului de a exercita profesia sau ocupaţia de conducător de autovehicule, prevăzută la art. 64 lit. c) din Codul penal, a expirat sau a fost revocată.
...............................................................

bun, si ce pot sa fac in acest caz? astazi am fost sa depun dosarul pentru sala la cat A, iar cand a trecut pe internet datele mele, a spus ca sistemul nu imi da voie sa dau cat A doar dupa ce implinesc 24 de ani.