Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Drepturi salariat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Drepturi salariat

Buna seara . Drepturi si obligatiile unui salariat care lucreaza in institutie de asistenta sociala . Caz : copii internati la TBC , poate sa fie angajatul obligat de conducere sa mearga in timpul orelor de program sa insoteasca copii pe perioada spitalizarii ?Va multumesc !
germi, utilizator
Potrivit art.40C.mun.:
(1) Angajatorul are, in principal, urmatoarele drepturi:
a) sa stabileasca organizarea si functionarea unitatii;
b) sa stabileasca atributiile corespunzatoare fiecarui salariat, in conditiile legii;
c) sa dea dispozitii cu caracter obligatoriu pentru salariat, sub rezerva legalitatii lor;

d) sa exercite controlul asupra modului de indeplinire a sarcinilor de serviciu;
....
Da asa este ,dar este valabil si atunci cand mergi intr un mediu contagios ?
Legea nu face nicio distinctie. Dvs aveti dreptul sa contestati orice decizie a angajatorului în măsura în care face dovada încălcării unui drept al dvs.
Se primeste delegatie sau nu (mentionez ca spitalul este in acelasi oras )?

In practica, intr-adevar, se foloseste delegatia.