avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1298 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Drepturi salariat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Drepturi salariat

Buna seara . Drepturi si obligatiile unui salariat care lucreaza in institutie de asistenta sociala . Caz : copii internati la TBC , poate sa fie angajatul obligat de conducere sa mearga in timpul orelor de program sa insoteasca copii pe perioada spitalizarii ?Va multumesc !
Ultima modificare: Vineri, 1 August 2014
germi, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:53, 6 August 2014
Potrivit art.40C.mun.:
(1) Angajatorul are, in principal, urmatoarele drepturi:
a) sa stabileasca organizarea si functionarea unitatii;
b) sa stabileasca atributiile corespunzatoare fiecarui salariat, in conditiile legii;
c) sa dea dispozitii cu caracter obligatoriu pentru salariat, sub rezerva legalitatii lor;

d) sa exercite controlul asupra modului de indeplinire a sarcinilor de serviciu;
....
Da asa este ,dar este valabil si atunci cand mergi intr un mediu contagios ?
Legea nu face nicio distinctie. Dvs aveti dreptul sa contestati orice decizie a angajatorului în măsura în care face dovada încălcării unui drept al dvs.
Se primeste delegatie sau nu (mentionez ca spitalul este in acelasi oras )?












In practica, intr-adevar, se foloseste delegatia.

Alte discuții în legătură

Timpul de lucru in delegatie ddoinatm ddoinatm in calitate de salariat al unui SRL, sunt trimis in delegatie in alta localitate decat in cea care lucrez, iar timpul de deplasare este de aproximativ 7 sau 8 ... (vezi toată discuția)
Delegare salariat in romania landscapeconcept landscapeconcept Buna ziua, Am rugamintea de a fi ajutata de persoane care sunt specializate, cu niste raspunsuri : - care este valoarea diurnei legale, a unui salariat la un ... (vezi toată discuția)
Ore lucrate sambata justice86 justice86 Buna ziua.Am niste intrebari si sunt atatea raspunsuri in mediul online incat nu stiu care sunt raspunsurile corecte.Pentru o persoana plecata in delegatie ... (vezi toată discuția)