avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 907 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... deducere personala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

deducere personala

Am 2 copii si salariul sub 1000 RON. Deducerea personala din fluturas este mai mare ca suma in lunile in care am mai multe zile de concediu medical decat atunci cand sunt efectiv prezenta la serviciu. Este normal? Cum se calculeaza aceasta? Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:41, 15 Mai 2009
Sper sa nu gresesc : as zice ca e normal, din cauza ca aveti un salariu brut mai mic in luna cu cm , si cu cit salariul e mai mic cu atit deducerea e mai mare , ca banuiesc ca aveti si copii in intretinere . Dar , totodata, la acest salariu ar trebui deducerea sa fie acordata in suma maxima , si practic zilele de cm sa nu influenteze ....
Si care e suma maxima de care amintiti? Mie mi se da 45o lei/luna si cand eram in concediu medical nu primeam suma integrala de 450 Ron. De exemplu intr-o luna de 20 zile am ducrat 13 zile si 7 au fost medical. Mi-a trecut 2oo Ron la deducere personala. Ceva nu mi se pare in regula. Un alt exemplu: intr-o luna de 23 zile lucratoare, in care am lucrat toate cele 23 zile, mi-a dat 420 Ron. De cand e Legea in vigoare? Multumesc
Ultima modificare: Vineri, 15 Mai 2009
stelamudura, utilizator
asa e, suma de la deducere : dvs + 2 copii ar trebui sa fie 450 lei . Intrebati la salarizare , ceva nu e in regula ...
deducerea personala este de minim 250 lei pana la 1000lei brut, dupa care incepe sa scada progresiv, va dau un exemplu: un brut realizat de 950 lei - deducerea personala este de 250 lei,
un brut realizat de 1167 lei - deducerea personala este de 230 lei.
Asta inseamna ca atunci cand sunteti bolnav aveti brutul mai mic deci deducerea suplimentara mai mare.

Acelasi lucru se intampla si cu deducerea suplimentara pentru copii, de aceea este convenabil sa aibe in intretinere copiii parintele cu salariul mai mic.

Este ok calculul.
Cum sa fie ok ?

Alte discuții în legătură

Concediu medical/maternal - salariu net fokinga fokinga Bună ziua, vă rog să mă ajutaţi, să calculez salariul net, pentru lunile: ian., febr., martie, mai, iunie 2015. Am următoarele date: salariu brut ... (vezi toată discuția)
Deducere personala stelamudura stelamudura Buna ziua. Lucrez in sistem bugetar, am salar tarifar de 744 RON, vechime 25% si 2 copii in intretinere. Nu sunt sigura daca mi s-a calculat bine deducerea ... (vezi toată discuția)
Calcul concedii alexyn alexyn buna ziua, care este valoarea concediului de odihna de 21 zile si al concediului medical de 14 zile al unui angajat cu salariul minim pe economie. am inteles ... (vezi toată discuția)