Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... semnatura persoana 91 de ani
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

semnatura persoana 91 de ani

Buna ziua ,
Va rog , ma puteti ajuta cu un raspuns ?
O persoana de 91 de ani poate semna un contract de vanzare - cumparare ?

Multumesc ,
Raspunsul meu este da in cazul in care persoana indeplineste cateva conditii : sa inteleaga actul pe care-l semneaza si sa fie de acord cu el, sa raspunda la intrebarile notarului pentru edificarea acestuia daca are discernamant persoana
Se poate, insa, pentru stabilirea discernamantului este bine sa prezentati un certificat medico-legal privind starea sanatatii. Succes!
Avand in vedere varsta inaintata, parerea mea este ca nici un notar nu va incheia actul daca persoana in varsta nu este asistata de un reprezentant al Autoritatii Tutelare!