Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Folosirea in scopuri publicitare a site-ului unei ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Folosirea in scopuri publicitare a site-ului unei companii

Buna ziua,
Firma noastra a colaborat cu o firma pentru realizarea unui magazin online. Dupa intreruperea colaborarii, in conditii nu tocmai profesionale (a fost depasit cu mult termenul de livrare a site-ului, nu s-au respectat conditiile contractuale samd) firma care a realizat site-ul, foloseste site-ul nostru in portofoliul sau de clienti. Desi i-am trimis o notificare ca nu suntem de acord, ni s-a raspuns "acest site va aparea in portofoliul nostru de lucrari".
Este corect? Ce putem face pentru a-i determina sa ne scoata din lista de clienti (mentionez ca din momentul incheierii colaborarii, site-ul a suferit modificari).
Multumesc,
Rucsandra
Rucsandram, utilizator
Trebuie sa aruncati o privire pe contractul pe care l-ati incheiat cu firma de web design si sa vedeti daca exista o clauza prin care v-au fost cedate drepturile de autor asupra site-ului. Daca nu exista, cel mai probabil firma de web design inca detine drepturile - ceea ce inseamna ca poate folosi site-ul (si, implicit, sa-l mentioneze in portofoliul de clienti).