avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 737 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Motivare/Decizie CCR Statutul politistului
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Motivare/Decizie CCR Statutul politistului

Imi puteti furniza informatii referitoare la publicarea motivatiei de neconstitutionalitate a unor art. din acest act normativ, decizia din 02.07.2014.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:34, 8 August 2014
Nu s-a publicat inca motivarea deciziei Curtii Constitutionale din 02.07.2014 cu privire la admiterea excepţiei de neconstituţionalitate şi a constatarii că prevederile art.59 alin.(2), art.60 alin.(1) şi ale art.62 alin.(3) din Legea nr.360/2002 privind Statutul poliţistului sunt neconstituţionale.
Nu trebuia publicata in 30 de zile?
art.147 din Constitutie:
(4) Deciziile Curţii Constituţionale se publică în Monitorul Oficial al României. De la data publicării, deciziile sunt general obligatorii şi au putere numai pentru viitor.

In legea fundamentala nu exista niciun astfel de termen.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Abuz in serviciu stefancelmare stefancelmare am fost destituit din politie.in anul 2011 pe baza unui ordin .....OMAI 400 care a fost declarat neconstitutional de catre curtea.constitutionala[ICCJ] in ... (vezi toată discuția)
Ordinul o.mai 400/2004 neconstitutional??? MAIDANEZUL MAIDANEZUL Daca acum 5 ani am fost destituit din politie[bacau] dupa ce am fost cercetat disciplinar conform acestui ordin care nu a fost publicat in MONITORU.OFICIAL ... (vezi toată discuția)
Omai.400.neconstitutional prisleacelmic007 prisleacelmic007 in anul 2011 am fost cercetat disciplinar si destituit din MAI in baza unui ordin OMAI 400 CARE IN ANUL 2014 A FOST DECLARAT neconstitutional de catre curtea ... (vezi toată discuția)