Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Motivare/Decizie CCR Statutul politistului
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Motivare/Decizie CCR Statutul politistului

Imi puteti furniza informatii referitoare la publicarea motivatiei de neconstitutionalitate a unor art. din acest act normativ, decizia din 02.07.2014.
Nu s-a publicat inca motivarea deciziei Curtii Constitutionale din 02.07.2014 cu privire la admiterea excepţiei de neconstituţionalitate şi a constatarii că prevederile art.59 alin.(2), art.60 alin.(1) şi ale art.62 alin.(3) din Legea nr.360/2002 privind Statutul poliţistului sunt neconstituţionale.
Nu trebuia publicata in 30 de zile?
art.147 din Constitutie:
(4) Deciziile Curţii Constituţionale se publică în Monitorul Oficial al României. De la data publicării, deciziile sunt general obligatorii şi au putere numai pentru viitor.

In legea fundamentala nu exista niciun astfel de termen.