avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1787 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... radiere imobile
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

radiere imobile

Buna ziua.

Radierea din cartea funciara a unei constructii inexistente ( am demolat-o) se face pe baza unei cereri. Sa inteleg ca se va radia. Mai trebuie sa merg si la Primarie sa cer certificat de radiere a constructiilor din cartea funciara ? Asta in momentul in care doresc sa vand terenul?


Cel mai recent răspuns: cristi_225 , utilizator 11:29, 28 August 2009
Pentru a radia din cartea funciara o constructie demolata, aveti nevoie de urmatoarele acte:
- cerere tip de înscriere ( se obţine de la registratura O.C.P.I.);
- adeverinţă de la primărie - certificat pentru radierea din Cartea funciară a construcţiei demolate;
- autorizaţia de desfiinţare a constructiei;
- dovada achitării integrale a tarifului.
Asadar, trebuie sa cereti certificatul de radiere de la primarie anterior introducerii cererii de radiere la CF.
Aveti aici un model de cerere catre primarie, pentru eliberarea certificatului de radiere a constructiilor din cartea funcciara:
[ link extern ]
Cand veti vinde terenul veti utiliza extrasul CF in care terenul va aparea fara constructia (demolata)radiata.
Multumesc frumos.
Autorizatia de desfiintare este necesare la primarie sau la ocpi?
Se obtine autorizatia de desfiintare necesara certificatului de radiere, dupa care se depune cererea la ocpi, cu certificatul de radiere atasat (plus chitanta)?
Intreb asta fiindca pot obtine adaverinta de la primarie neavand autorizatie de desfiintare, daca la ocpi nu am nevoie de aceasta autorizatie de desfiintare atunci nu mai are rost sa o fac.

Va multumesc anticipat pentru raspuns

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Radiere constructie demolata fara autorizatie alexgh alexgh Buna ziua Va solicit sfatul in urmatoarea situatie: Doresc sa achizitionez un teren liber pt constructia unei case prin programul Prima Casa. Am gasit ... (vezi toată discuția)
Radiere casa și anexa din cf. alin113 alin113 Buna seara, recent am cumpărat un teren pe care la OCPI figurează o casa, faptic pe teren nu mai exista doar o grămadă de pământ, casa a picat în urma ... (vezi toată discuția)
Pot demola o constructie dupa obtinerea autorizatiei de construire pe locul constructiei vechi? hyundaipet hyundaipet Am o constructie veche si pe acelasi loc vreau sa edific o alta constructie noua. Am obtinut Autorizatia de demolare si in ca nu am demolat-o. Am inteles ca ... (vezi toată discuția)