Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... radiere imobile
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

radiere imobile

Buna ziua.

Radierea din cartea funciara a unei constructii inexistente ( am demolat-o) se face pe baza unei cereri. Sa inteleg ca se va radia. Mai trebuie sa merg si la Primarie sa cer certificat de radiere a constructiilor din cartea funciara ? Asta in momentul in care doresc sa vand terenul?

Pentru a radia din cartea funciara o constructie demolata, aveti nevoie de urmatoarele acte:
- cerere tip de înscriere ( se obţine de la registratura O.C.P.I.);
- adeverinţă de la primărie - certificat pentru radierea din Cartea funciară a construcţiei demolate;
- autorizaţia de desfiinţare a constructiei;
- dovada achitării integrale a tarifului.
Asadar, trebuie sa cereti certificatul de radiere de la primarie anterior introducerii cererii de radiere la CF.
Aveti aici un model de cerere catre primarie, pentru eliberarea certificatului de radiere a constructiilor din cartea funcciara:
[ link extern ]
Cand veti vinde terenul veti utiliza extrasul CF in care terenul va aparea fara constructia (demolata)radiata.
Multumesc frumos.
Autorizatia de desfiintare este necesare la primarie sau la ocpi?
Se obtine autorizatia de desfiintare necesara certificatului de radiere, dupa care se depune cererea la ocpi, cu certificatul de radiere atasat (plus chitanta)?
Intreb asta fiindca pot obtine adaverinta de la primarie neavand autorizatie de desfiintare, daca la ocpi nu am nevoie de aceasta autorizatie de desfiintare atunci nu mai are rost sa o fac.

Va multumesc anticipat pentru raspuns