Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Deranjarea linistii publice
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Deranjarea linistii publice

As dori sa stiu daca pot suna la urgente pentru a sesiza tulburarea linistii publice si daca cei reclamati vor afla datele mele de contact,am un vecin care pune des muzica la maxim fara sa fie vreo ocazie speciala si tine de dimineata pana seara tarziu..as dori sa-mi raspunda cei care se confrunta cu astfel de situatii ,e strigator la cer#-o
Eduardito, utilizator
Nimeni din cadrul M.A.I. nu are voie sa divulge datele personale ale eprsoanei care face o reclamatie, decat daca ,exemplu, acel vecin va agreseaza sau va ameninta cu moartea,etc..dar la o reclamatie de genul acesta nu au voie. Asta daca nu e neam sau prieten bun cu cel care ancheteaza cazul. Ce inseamna muzica la maxim? Daca omul are televizorul langa geam si il da mai tare ca sa auda din camera cealalta sau alte situatii de genul... Ce inseamna dimineata si seara tarziu? Daca e intre orele de liniste...
Problema este ca aici pe str. mea sunt mai multi vecini care asculta muzica la maxim aproape zilnic dar acesta care ma deranjeaza cel mai mult sta vizavi de mine si se aude foarte foarte tare,nici televizorul nu il pot auzi decat daca dau volumul la maxim si in legatura cu politia imi e cam teama aici se cam lauda lumea cu "relatii".Tin sa precizez ca acum cateva nopti a chemat un barbat in varsta politia ca vecinii lui ascultau muzica iar vecinii cand au vazut ca vine politia au stins repede muzica si au intrat in casa inainte sa ajunga politia la ei,iar acel om a fost luat la sectie si batut,politistul i-a spus ca a deranjat el linistea publica si ca era sub influenta alcolului si l-a facut sa se deplaseze degeaba.Mie nu mi se pare deloc ok!imi e teama sa nu se intample la fel si cu noi.
Exista posibilitatea sa se intample la fel, politistii se vor simti deranjati de aceste solicitatri si vor aplica sanctiuni celor care au sunat sub pretextul ca au sunat degeaba. Atata vreme cat politistul de proximitate /sectoristul exista doar teoretic, nimic nu se va schimba in comportamentul turbulentilor. Apreciati singur care sunt riscurile in cazul apelului la politie.
Nu se ia la sectie ptr aia. Se constata la fata locului si se aplica amenda ,daca a chemat degeaba Politia. Puteti sa sunati si sa specificata ca sa vina fara sirena si girofar, lucru care il pot face, sau sa lase masina dupa coltul strazii si sa vina pe jos. Mai puteti sa faceti o chestie, sa va filmeze cineva cand sunati la 112
si acum e muzica nu se mai poate trebuie sa creasca copii mei in manelele lor, dupa una si alta se mai aduna si alti romi si chiuie si danseaza,este o vorba "ca la noi la nimenea":(