avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 459 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita

Buna ziua !
Ma numesc I.Dobrescu si sunt din Pitesti
Problema:
Am fost casatorit si recent s-a incheiat divortul
In timpul casatoriei am luat un imprumut de 45000,00 ron de la o banca cu dobinda =>65000,00 ron.
Cu suma de 7000,00 euro am cumparat o masina SH pe numele meu si am vindut-o ulterior cu suma de 3500,00 euro -banii i-am cheltuit de dejea.
Acum v-a urma partajul
Pecizez ca am achitat pina in prezent rata lunara la banca, dar acum fosta sotie refuza sa mai participe cu nici o suma de bani la plata ratei iar eu nu am posibilitati si nu imi permite salariul sa achit integral rata de 1001,00 ron/luna.(eu avind salariul de 920,00 ron/luna
–Inevitabil, banca va demara procedura de executare silita ( am achitat 4 rate din 60 rate – aceasta v-a fi prima luna de restanta)- imprumutul este o perioada de 5 ani
Eu sunt titular de contract iar sotia este codebitor cu aceleasi drepturi si indatorii
Eu am un salariu net de 902,00ron (bugetar) iar sotia are un salariu net de 2770,00 ron - eu primesc salariul prin alta banca decit de cea la care am facut imprumutul iar sotia lucreaza la un SRL. si ia salariul pe statul de plata
Eu nu detin locuinta iar sotia detine apartament cu 3 camere si e singura
INTREBARI:
1) care este procedura legala de care v-a dispune banca cu privire la executarea silita si cit ne v-a oprii din salariu la fiecare?
2) banca se poate indrepta prin a pune sechestru pe apartamentul sotiei (fiind in calitate de codebitor), apoi sa-l supuna vinzarii sau se v-a indrepta numai pe veniturile banesti ?
3) pe ce suma ne v-a face poprire banca la fiecare ?
4) la mine se v-a face poprirea direct la serviciu sau la banca unde am cont si unitatea in cadrul careia lucrez imi depune retributia ?
5) daca am vindut masina unui prieten,cu acte in regula (in perioada cind eram in proces de divort -masina fiind numai pe numele meu) iar cumparatorul a inregistrat-o la politie si la primarie ,avind certificat de imatriculare, carte tehnica,adas, rovineta, etc. pe numele lui, fosta sotie si mi-a declarat ca ne-a actionat in judecata pe amindoi (vinzator si cumparator),pentru. a recupera masina de la cumparator pe motiv ca este vinzare fictiva, iar suma obtinuta de mine,a fost foarte mica fata de suma data de noi la cumparare in luna sept.2014 –( masina fiind construita in anul 2006),poate avea cistig de cauza ?
6) in sensul acesta, fosta sotie, ne-a inaintat plingere la parchet sau la politie, nu stiu exact unde, poate avea vre-o repercusiune asupra noastra (a mea sau a cumparatorului)si care ar fi ?
E consider ca, pe mine ma poate actiona in instanta sa-i restitui 1/2 din suma de banii obtinuta prin vinzarea masinii si nu din suma data de noi la cumparare – bani pe care i-am cheltuit de mult si consider ca singura solutie este sa inainteze actiune in instanta ptr. recuperarea sumei ce i se cuvenea din vinzarea masinii si ma v-a executa prin poprire din salariu, ca alta solutie nu are – precizez ca nu mai am alte venituri banesti si nici bunuri mobile si imobile

Va multumesc anticipat ptr. raspuns cu precizarea ca ve-ti fi contactat de mine ptr. mai multe lamuriri contra/cost ,ptr. a ma ajuta sa raspund cu intimpinare la cererea fostei sotii cind v-a fi pe rol actiunea – momentan nu cunosc ce solicita si ce motive invoca, deoarece nu am primit inca actiunea
Cu stima si deosebit respect !
Dobrescu
Ambii raspundeti in egala masura pt acel credit, vi se va infiinta poprire pe cate 1/3 din salariu si in plus, se pot indrepta si catre executarea ap sotiei.
Vi se va infiinta poprire si pe salariu si pe conturile bancare, veti fi nevoit fie sa faceti dovada ca in conturi va intra doar salariu, fie sa vb cu angajatorul sa va dea banii personal.
Fosta sotie ar trebui sa plateasca si sa indrepte impotriva dvs sa va ia jumatate din cat plateste dansa, plus ca la partaj va cere fie sa se revoce vanzarea pt ca ati facut-o fara acordul ei, fie sa ii dati jumatate din banii incasati.
Nu are ce sa faca pe parte penala, nu s-a savarsit nicio infractiune.

Ati cumparat masina cu 7000 euro si dupa mai putin de patru luni ati vandut-o cu 3500 euro?

data cumparare septembrie 2014? ati gresit luna sau anul?
Buna ziua !
Scuze !
- an cumparare masina =>sept 2013 -
- an vanzare -iulie 2014
Masina a avut defecte si a fost accidentata de mine in partea fata dar am reparat-o
- km nu erau reali - pe mine m-a pacalit fostul propietar -masina este un Volkswagen Jetta, an 2006- - - cumparatorul meu a fost la Eurotehnogroup si a verificat km parcursi ;
- reali erau 246.000 km,iar ia avea la bord 134.000 km in momentul vinzarii (kilometrajul a fost dat inapoi de fostul propietar de la care am cumparat-o eu) eu am folosit-o foarte putin
Precizez ca masina a fost pusa la vinzare pe,, TOCMAI .Ro;OLX.Ro si AUTOVIT.Ro'', iar cumparatorul a gasit-o pe unul din aceste saituri de vanzare
Coincidenta a fost ca aceasta masina sa o vind unui prieten si ne-am inteles ca, ori de cite ori voi avea nevoie de masina , PRIETENUL MEU (CUMPARATORUL) MI-O POATE IMPRUMUTA - aceasta este motivarea pretului scazut
Cumparatorul a incheiat toate actele legale pe numele lui (asig. obligatorie, certificat imatriculare, inregistr. Primarie - serv taxe si impozite,identif. RAR, vigneta, etc., iar eu am iesit din tot sistemul.
EU CONSIDER CA ESTE UN CUMPARATOR DE BUNA CREDINTA
Mentionez ca masina era cumparata pe numele meu, asa ca nu imi trebuia acordul sotiei ptr vanzarea acesteia iar in privinta exec silite – eu nu detin bunuri mobile sau imobile si locuiesc cu chirie -
Mai precizez, faptul ca, eu fiind titularul contractului de credit de la banca EU voi fi primul la care se v-a indrepta banca ptr executarea silita iar in cazul neidestularii se v-a indrepta si spre dominia sa.
Intrebare;
1) dupa cele mai sus prezentate,poate sa revoce sotia actul de vinz. –cumparare in instanta ??
2) cred ca e posibil ca banca sa ne execute silit cu poprire de 1/3 din salariul fiecaruia dintre noi, iar fosta sotie sa se indrepte separat cu actiune in instanta ptr. partaj solicitind o parte din banii incasati de mine pe masina, bani pe care i-am cheltuit, urmind sa fiu executat silit pe suma decisa de instanta ,prin poprire pe salariu dar, retinerile cumulate nu lot depasii ½ din salariu – art 169 alin 4 Codul muncii – ( poprirea de la banca + suma decisa de instanta )
NOTA;
Salariul meu de bugetar fiind de 902,00 ron => banca imi v-a popri suma de 300,00 ron/lunar, iar urmatoarea poprire de fosta sotie nu poate sa depaseasca suma de 140, ron/lunar – SITUATIE IN CARE ma vad nevoit sa fac contestatie la ultima executare intrucit suma ramasa din salariu, nu-mi asigura existenta, adica 450,00 ron/luna, avind in vedere ca locuiesc cu chirie si mai am si alte popriri (2777,00 ron,descoperire card credit – cumparaturi, la alta banca –bani cheltuiti impreuna cu fosta sotie) si rate CAR in suma de 90,00 ron/luna
Mai fac precizarea ca fosta sotie are un salariu net de 2770,00 ron/lunar + alte venituri legale
Va multumesc anticipat ptr. lamurire si va doresc SANATA MAXIMA LA INTREAGA FAMILIE !
Cu stima si deosebit respect !
I.D.
Inseamna ca masina nu a fost luata cu creditul de la banca pentru ca ati achizitionat masina in 09/2013 iar creditul in 2014 (ati mentionat ca sunteti la zi cu ratele deocamdata si ati achitat 4).

Aveti constatarea de la Eurotehnogroup ? Demonstrati cu ea numarul real de kilometrii justificand astfel pretul vanzarii. Eu cred ca nu se poate indrepta impotriva dumneavoastra decat asupra 1/2 din 3500 euro.

Masina am cumparat-o cu banii din banca in sept 2013 - imediat ce i-am ridicat-si am achitat 6 rate (am gresit inainte)- dar conf contractului de creditare, daca ai achitat la zi si fara intirziere un numar de 6 rate ,poti beneficia de 3 luni de neplata a acestora, urmind a se prelungii contractul cu acesta perioada - trebuia sa incep sa platesc rata pe data de 25 aug.2014, dar fosta sotie refuza sa participe cu o cota parte baneasca iar eu nu am cum sa acopar toata rata lunara -asa ca nu am platit si nu o sa mai am posibilitati de plata
Nu posed un act de la eurotehnogroup deoarece cel care a facut verificarea lucra acolo si a facut-o ....... cum se mai face ...
Va cer scuze ca sunt,,cam stingaci" in ale explicatului dar sper ca acum am fost inteles
De obicei, se discuta pretul in raport cu anul masinii si apoi cu starea tehnica a acesteia
Va multumesc ptr tot si da ca mai aveti un sfat ptr mine, va rog sa mi-l dati !
Maxima sanatate

Alte discuții în legătură

Rugaminte lamurire executare silita tiby1 tiby1 Eu si cu fosta sotie de care am terminat recent divortul, am contactat (in timpul casatoriei) un credit de 50.000 ron de la banca. Titular de contract sunt eu ... (vezi toată discuția)
Poprire salariu girant Parisien Parisien Buna ziua!Sunt girant la un credit luat de sotia mea,in prezent suntem divortati,iar din cauza neplatii creditului mi sa facut poprire pe salariu doar mie din ... (vezi toată discuția)
Poprire salariu sau vanzare imobil - rata prima casa Dorin_V Dorin_V Buna ziua, Am un credit prima casa unde eu sunt titularul creditului iar sotia este coplatitor. Suntem separati (inca nu suntem divortati), sotia locuieste ... (vezi toată discuția)