avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 483 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Bon fiscal sau factura ( persoane fizice ) pentru ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Bon fiscal sau factura ( persoane fizice ) pentru prestari servicii la locatia clientului

Buna ziua,

Am o firma de organizat evenimente la locatia clientului. ( punct mobil ).
Pentru persoane juridice folosesc: contract+factura+chitanta.

Pentru persoane fizice ce trebuie sa folosesc? ( ex: org. nunta sau servicii pentru nunti, etc. )
- contract, factura, chitanta sau bon fiscal?

Am tot citit pe forum diferite variante dar nu am gasit nimic concret.

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Adolfina Pop , Consultant fiscal 20:24, 13 August 2014
Pentru persoane fizice utilizati bon fiscal.

OG 28 1999 privind obligaţia agenţilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale la art. 1 , alin, (1) prevede urmatoarele:
"(1) Operatorii economici care efectueaza livrari de bunuri cu amanuntul, precum si prestari de servicii direct catre populatie sunt obligati sa utilizeze aparate de marcat electronice fiscale."

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Chitanta sau bon fiscal ? theya_05 theya_05 un PFA care are ca obiect de activitate amenajari interioare trebuie sa emita bon fiscal persoanelor fizice carora le presteaza servicii sau poate emite ... (vezi toată discuția)
Obligativitate bon fiscal LIVIU NISTEA LIVIU NISTEA O societate comerciala, cu obiect de activitate constructii, vinde un autoturism catre o persoana fizica, pentru care emite factura si chitanta. Administratia ... (vezi toată discuția)
Casa de marcat simona68 simona68 Sunt o II cu activitate de ingrijire zilnica copii. Pentru serviciile prestate ar trebui sa eliberez bon fiscal sau factura si chitanta? (vezi toată discuția)