Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Bon fiscal sau factura ( persoane fizice ) pentru ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Bon fiscal sau factura ( persoane fizice ) pentru prestari servicii la locatia clientului

Buna ziua,

Am o firma de organizat evenimente la locatia clientului. ( punct mobil ).
Pentru persoane juridice folosesc: contract+factura+chitanta.

Pentru persoane fizice ce trebuie sa folosesc? ( ex: org. nunta sau servicii pentru nunti, etc. )
- contract, factura, chitanta sau bon fiscal?

Am tot citit pe forum diferite variante dar nu am gasit nimic concret.

Va multumesc
Pentru persoane fizice utilizati bon fiscal.

OG 28 1999 privind obligaţia agenţilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale la art. 1 , alin, (1) prevede urmatoarele:
"(1) Operatorii economici care efectueaza livrari de bunuri cu amanuntul, precum si prestari de servicii direct catre populatie sunt obligati sa utilizeze aparate de marcat electronice fiscale."