Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Bani dati imprumut cu acte nerestituiti
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Bani dati imprumut cu acte nerestituiti

Buna ziua,as dori sa ma indrume cineva.Am dat bani imprumut prin notar,nu i-am mai primit inapoi,am fost la executor,degeaba,a reusit in timpul cat eu am asteptat sa nu mai aiba nimic pe numele ei,ea e administrator la firma ei de transport,are jumate din actiuni.Firma zice ca nu prea merge.Am primit un cec in alb pe care l-am complectat si bineinteles ca nu avea acoperire.Din ian.tot astept,executorul nu mai zice nimic.Ce as putea face.Daca o dau in judecata ar putea fi pedepsita?si cum anume?va rog mult ajutati-ma.Va multumesc.
Atentie sporita cu "asteptatul ".deoarece,executarea silita a fost pornita la cererea dv ,iar procedura legala,prevede obligatia creditorului sa desfasoare periodic acte si actiuni pentru mentinerea pe rolul activ al bej a cererii de executare silita
Avand in vedere lipsa de informatii relevante,ese hazardat a emite raspuns concret
Trebuie analizat momentul in care debitorul dv a desfasurat acte si actiuni pentru a invoca starea de insolventa,in raport de momentul incheierii imprumutului
La momentul incheierii imprumutului nu ati prevazut contractual si garantii in favoarea dv ?
Ba da,a garantat cu bunurile pe care intre timp le-a vandut. Apoi am aflat ca avea si alte datorii.
Mediatorul mi-a spus sa astept ca sant si alte dosare de 5 ani si nu se sterge datoria.Intre timp am executat si firma si nimic
Am primit un cec in alb pe care l-am complectat si bineinteles ca nu avea acoperire

i-ati putea face plangere penala.
as castiga ceva?
Daca stati cu mainile in san sigur nu aveti de castigat.