Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisia fara preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisia fara preaviz

As dori sa aflu daca pot sa imi dau demisia fara ca firma sa ma oblige sa o depun cu preaviz. cum sa procedez? Doresc sa plec de la ei deoarece au trecut deja 8 luni din an si nu mi-au aprobat concediu de odihna, si nici macar de pauza de masa nu pot beneficia cu toate ca in fiecare zi lucrez cate 30 min in plus si pe langa asta mai si fac ore suplimentare pe care nu le platesc. La ei sunt angajata de 6 ani pe perioada nedeterminata doar ca acum 3 luni mi s-a schimbat functia si am semnat un act aditional pentru 3 luni, au trecut deja 20 de zile de la depasirea termenului si nu mi s-a mai dat sa semnez nimic. As dori sa aflu daca pot demisiona cat mai repede deoarece mi-am gasit un alt servici.Va rog frumos sa ma ajutati. MULTUMESC MULT
Puteti demisiona fara preaviz daca angajatorul nu isi respecta obligatiile din CIM, mai ales daca v-ati gasit un alt loc de munca.
1. Regula in materie este incetarea contractului individual de munca din initiativa salariatului dupa expirarea unui termen de preaviz, in conditiile art. 81 C. muncii. Prin exceptie, contractul individual de munca inceteaza prin demisie fara preaviz in situatia in care angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca(art.81 alin.8 C.mun.) sau acesta renunta total la termenul de preaviz (art.81 alin.7 C.mun.)

2. Puteti solicita incetarea c.i.m. prin acordul partilor - art.55 lit.b C.mun. - implica realizarea unui acord al partilor cu privire la data incetarii c.i.m. ... in acest caz, nu se acorda preaviz.

3. Daca va dati demisia si este cu preaviz , atunci absenţa nemotivată de la locul de muncă în perioada de preaviz atrage posibilitatea sancţionării disciplinare a dvs, inclusiv prin desfacerea disciplinara a c.i.m.

4. La art.40 alin.2 C.mun. sunt prevazute anumite obligatii ale angajatorului , si anume:
acestora.
a) sa informeze salariatii asupra conditiilor de munca si asupra elementelor care privesc desfasurarea relatiilor de munca;
b) sa asigure permanent conditiile tehnice si organizatorice avute in vedere la elaborarea normelor de munca si conditiile corespunzatoare de munca;
c) sa acorde salariatilor toate drepturile ce decurg din lege, din contractul colectiv de munca aplicabil si din contractele individuale de munca;
d) sa comunice periodic salariatilor situatia economica si financiara a unitatii, cu exceptia informatiilor sensibile sau secrete, care, prin divulgare, sunt de natura sa prejudicieze activitatea unitatii. Periodicitatea comunicarilor se stabileste prin negociere in contractul colectiv de munca aplicabil;
e) sa se consulte cu sindicatul sau, dupa caz, cu reprezentantii salariatilor in privinta deciziilor susceptibile sa afecteze substantial drepturile si interesele acestora;
f) sa plateasca toate contributiile si impozitele aflate in sarcina sa, precum si sa retina si sa vireze contributiile si impozitele datorate de salariati, in conditiile legii;
g) sa infiinteze registrul general de evidenta a salariatilor si sa opereze inregistrarile prevazute de lege;
h) sa elibereze, la cerere, toate documentele care atesta calitatea de salariat a solicitantului;
i) sa asigure confidentialitatea datelor cu caracter personal ale salariatilor.

Daca una dintre aceste obligatii nu a fost indeplinita de catre angajator, atunci salariatul poate demisiona fara preaviz.
1. Daca v-ati gasit un alt loc de munca mai bun puteti sa incheiati contractul individual de munca (CIM) cu noul angajator si sa incepeti activitatea.

2. - La actualul loc de munca veti absenta si veti fi concediat pe motive disciplinare (absente nemotivate).
- Nu veti avea de suferit de pe urma acestei concedieri.
NU poate constitui motiv al demisiei fara preaviz gasirea unui nou loc de munca la alt angajator.
Codul muncii face referire la neindeplinirea de catre angajator a obligatiilor fata de salariat ca motiv al demisiei fara preaviz.
si prin faptul ca sunt privata de concediul de odihna nu inseamna ca angajatorul incalca dreptul meu de salariat?