Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Achizitionare auto de la persoana fizica
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Achizitionare auto de la persoana fizica

Cum inregistrez o masina cumparata cu contract vanzare cumparare persoana fizica vanzator, pers. juridica cumparator!
va multumesc!
Am avut situatii asemanatoare si am inregistrat astfel
2133 = 462 cu valoarea din contractul de vinzare cumparare.
Deoarece este vorba despre o masina rulata , puteti solicita un raport de expertiza din partea unui evaluator, prin care se poate stabili durata de amortizare a masinii , mai mica decit cea valabila pentru un auto nou.
Sper sa va fie de folos