avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 724 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Achizitionare auto de la persoana fizica
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Achizitionare auto de la persoana fizica

Cum inregistrez o masina cumparata cu contract vanzare cumparare persoana fizica vanzator, pers. juridica cumparator!
va multumesc!
Cel mai recent răspuns: mioara danaila , utilizator 00:51, 18 August 2014
Am avut situatii asemanatoare si am inregistrat astfel
2133 = 462 cu valoarea din contractul de vinzare cumparare.
Deoarece este vorba despre o masina rulata , puteti solicita un raport de expertiza din partea unui evaluator, prin care se poate stabili durata de amortizare a masinii , mai mica decit cea valabila pentru un auto nou.
Sper sa va fie de folos

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vinzare auto cu tva dedus la achizitie 50% mioara danaila mioara danaila Buna seara si La multi ani! In octombrie 2013 am achizitionat un autoturism in valoare de 31864,52 ron+7647,48 ron (tva). Deoarece nu urma sa fie utilizat ... (vezi toată discuția)
Inregistrari contabile andrada.pop97 andrada.pop97 cum inregistrez in contabilitate o masina cumparata de la o persoana fizica pe baza de contract de vinzare cumparare. (vezi toată discuția)
Factura de carburanti. SIMM SIMM Am o factura de carburanti care o inregistrez pe 3022, dupa ce imi aduc bonurile le pun pe consum 6022, nu? Dar daca unii dintre ei au pierdut bonurile ce pot ... (vezi toată discuția)