Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... poprire salariu intreg!!
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

poprire salariu intreg!!

Buna ziua. datorita faptului ca am avut un credit neachitat, am fost executat silit, respectiv mi s-a pus poprire pe jumatate de salariu la Raiffeissen Bank. Asta s-a intamplat in februarie 2014. de atunci nu am mai putut utiliza cardul la ATM, putand sa incasez bani doar la ghiseul bancii, pe baza buletinului. luna aceasta nu am mai putut incasa nici un leu, deoarece mi s-a spus ca intreg salariul mi-a fost transferat in contul executorului judecatoresc care a dispus masura executarii. Am intrebat la banca motivul pentru care mi-ai fost retrasi toti banii, iar acestia au raspuns ca in aceste luni, nu mi-au retinut suficient in fiecare luna si ca acum au trebuit sa retina toti banii pentru a regla diferenta!!! din cate stiu, este ilegal, acesta fiind venitul din salariu!! eu din ce traiesc?! ce pot face? am in cont 1100 lei disponibili si inca 3000 lei descoperit de cont, dar mi s-a spus ca nu pot beneficia de acestia!!!! ii pot de in judecata? cam cat dureaza si din ce bani traiesc eu? ce sanse am? multumesc
Eu nu inteleg.....din moment ce sunteti salariat ar fi tb sa parvina institutiei (locului de munca) o adresa de la executorul judecatoresc in care judecatoria sectorului cutare a dispus retinerea a o treime din salariu in contul executorului, pana in momentul in care se stinge datoria +comisionul de executare, iar contabilul sa vireze acesti bani .....Potrivit legii poprirea este de 30% din salariul dumneavoastra si nu 50, numai in cazul in care aveti doua popriri - vi se poate opri din salariu pana la 50%. Conturile sunt blocate de executor, insa daca institutia unde lucrati va vireaza acesti bani potrivit unei hotarari judecatoresti - atunci exista in contabilitate precum si la oficiul juridic unde este inregistrata adresa de poprire si o evidenta lunara.....dvs puteti solicita executorului sa va ridice poprirea de pe conturi in acest caz....eu asa am facut ...iar de la banca cereti un desfasurator si incercat sa vedeti ce se intampla cu banii.....daca ei v-au pus o poprire direct pe conturi si dvs nu sunteti angajat cu formel legale atunci ei va retin ce prind de peste tot.....sper sa va ajute cu ceva acest raspuns
la locul de munca nu a venit nici o poprire de la executor!!! doar la banca!!
da, am doua popriri, deci mi se retine 50% din venit, nu asta e problema! luna asta mi s-a retinut intreg venitul, pe motiv ca nu au retinut (banca) cat trebuia din februarie pana in prezent!!
sunt angajat legal (functionar public)...
Este un abuz..potrivit legii popririle se fac in cuntum de maxim 50% din venitul dvs., iar ce greseala au facut sa o plateasca ei..... vb cu un avocat, adresati-va si OPC-ului