Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... PROCES VERBAL LIPSA ROVIGNETA
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

PROCES VERBAL LIPSA ROVIGNETA

firma a detinut un autoturism pana in ianuarie 2014 pe care l-a instarinat printr-un program buy back.
azi am primit un pv de contraventie pe firma pentru ca in martie masina nu a avut rovigneta.
mentionez ca de la admin. financiara am radiat auto din fisa firmei.
va rog sa ma indrumati ce anume trebuie sa fac.
multumesc
MIV, utilizator
In termen de 15 zile de la comunicarea PV,formulati plangre contraventionala la judecatoria responsabila locatiei unde a fost constata si consemnata contraventia
nu ar trebui sa ma adresez celui care a emis pv de contraventie..sa-i aduc la cunostinta ca a gresit adresantul?
plangerea asta pe mine ma va costa timp si bani...si nu sunt cel implicat si vizat!
MIV a scris:

plangerea asta pe mine ma va costa timp si bani...si nu sunt cel implicat si vizat!

Iata ce prevede norma in vigoare
OG nr 2/2001 actualizata
CAP. IV
Căile de atac
ART. 31
(1) Impotriva procesului-verbal de constatare a contravenţiei şi de aplicare a sancţiunii se poate face plângere în termen de 15 zile de la data inmanarii sau comunicării acestuia.

ART. 32
Alin. (1) al art. 32 şi-a încetat efectele juridice conform DECIZIEI CURŢII CONSTITUŢIONALE nr. 953 din 19 decembrie 2006, publicate în MONITORUL OFICIAL nr. 53 din 23 ianuarie 2007. (Acest alineat prevedea: (1) Plângerea însoţită de copia de pe procesul-verbal de constatare a contravenţiei se depune la organul din care face parte agentul constatator, acesta fiind obligat sa o primească şi sa înmâneze depunătorului o dovada în acest sens).
(2) Plângerea împreună cu dosarul cauzei se trimit de îndată judecătoriei în a carei circumscripţie a fost săvârşită contravenţia.
(3) Plângerea suspenda executarea. Plângerea persoanelor prevăzute la art. 31 alin. (2) suspenda executarea numai în ceea ce priveşte despăgubirea sau, după caz, măsura confiscării.
ART. 33
(1) Judecătoria va fixa termen de judecata, care nu va depăşi 30 de zile, şi va dispune citarea contravenientului sau, după caz, a persoanei care a făcut plângerea, a organului care a aplicat sancţiunea, a martorilor indicaţi în procesul-verbal sau în plângere, precum şi a oricăror alte persoane în măsura sa contribuie la rezolvarea temeinica a cauzei.

Dv decideti daca sunteti implicat in cauza de vreme ce PV va fost adresat
Nu sunteti obligat sa alocati timp,efort pentru contestarea PV in instanta ,in masura in care recunoasteti vinovatia si intelegeti sa achitati amenda

AM SENZATIA ca nu m-am facut intels.
acel auto la data constatarii contraventiei nu era in prorietatea firmei ...nu era al meu.
am toate actele doveditoare ca firma a facut buy backul si a radiat auto de la admin fiscal.
imi pare mai degraba ca le dau dreptate daca contest un pv care nu ma vizeaza ...decat prin faptul ca imi este adresat.
de aceea am intrebat daca nu e mai correct sa ma adresez celor care l-au emis si sa corecteze greseala.
Analizati aspectele consemnate in PV vis-a-vis de contravenient
Daca emitentul a consemnat la contravenient persoana juridica,rezulta ca in baza de date acel bun mobil figureaza ca apartinand persoanei juridice reprezentate de dv
Daca PV nu va este adresat ,nu va implicati si nu adoptati nici o masura,dar dv ati afirmat initial
azi am primit un pv de contraventie pe firma