Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... amenda politia locala
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

amenda politia locala

Buna ziua!
Am o mica nelamurire legata de o amenda pentru parcarea neregulamentara de la Politia Locala.
Intamplarea este veche de mai bine de doi ani, timp in care nu am primit nicio instiintare/ recomandata sau alt tip de hartie oficiala despre existenta unui PV.
Ei, acum cand am incecat sa imi achit impozitul pe casa si auto, d-na de la ghiseu mi-a amintit de existenta sa si de faptul ca, createle vechi se sting primele, inaintea celor de data recenta.
Ce-i de facut?
Tot pe acest site am citit despre datoriile nefiscale si espre faptul ca se anuleaza dupa 3 ani. Se poate face o similitudine intre cazul de fata si anularea amenzii de facto, dupa perioada de timp amintita.
Sau se poate merge pe calea clasica de contestare sau cerere de anulare la tribunal?
Multumesc!
Contestatie la Procesul Verbal de contraventie in instanta in termen de 15 zile de la momentul la care ati luat la cunostinta.
Daca fapta a fost constatata si consemnata in urma cu 2 ani,nu se poate discuta despre termenul general de prescriptie
Initial solicitati serviciului Debite in urmarire de la autoritatea fiscala sa va prezinte documentele justificative
Amenda tine de directia de taxe si impozite locale,, nu de administratia fiscala.
Fiind vorba de doua sectoare distince (cel de domiciliu si cel pe raza caruia s-a constatat amenda), e un joc de ping-pong. Sectorul de domiciliu "nu stie, nu cunoaste", iar cel in cauza nu mi-a raspuns la solicitare....
PV-ul in cauza nu a fost semnat de subsemnat.
E ceva care imi scapa?

Sa clarificam situatia
Dv ati fost sanctionat pentru parcare neregulamentara,s-a constatat si s-a incheiat PV contraventie
Nu are relevanta ca dv nu ati semnat PV
Nici PV rovinieta nu sunt semnate de catre contravenienti si in final acestia ajung sa fie executati silit de catre autoritatea fiscala responsabila domiciliului contravenientului
In momentul in care,in termen legal de la comunicare dv nu ati achitat cuantum sanctiune,
autoritatea emitenta a PV a declinat competenta recuperarii amenzii in sarcina administratiei finantelor publice unitatea teritoriala responsabila domiciliului contravenientului
Sectorul pe raza caruia s-a constatat amenda,are importanta prin prizma autoritatii careia eventual dv puteti formula plangerea contraventionala impotriva PV
ynocentta, utilizator
Ok, accept raspunsul dvs. fara niciun dubiu.
Chiar as fi platit contraventia daca as fi fost cel putin instiintat sau mi s-ar fi comunicat pe orice cale despre existenta ei. Insa, in lipsa oricarei hartiii si in asteptarea primelor 6 luni maxime pt primirea prin posta/curier a PV...