Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... proces verbal de contraventie completat gresit
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

proces verbal de contraventie completat gresit

Buna seara! As avea nevoie de niste opinii de la niste pers catre cunosc situatia.
Am un PV, pentru parcare neregulamentara, primit in mana, in care este gresita o litera de la nr de imatriculare a masinii. Tin sa precizez ca in PV sunt datele mele, dar masina este trecuta pe altcineva.
Si a trecut mai mult de 48 de ore de la primirea contraventiei.
Daca tot dl constatator a gresit nr de imatriculare, amenda tot trebuie platita? :D
Documentul a fost semnat de catre dv ca si contravenient?
Era necesar ca la momentul preluarii documentului sa verificati datele consemnate si eventual sa atentionati asupra erorii strecurate
Avand in vedere ca documentul contine datele dv de identificare in cazul in care nu achitati amenda,emitentul va declina responsabilitatea recuperarii sumei in sarcina administratiei fiscale de domiciliu