Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM perioada determinata

Buna ziua,
Va rog, ajutati-ma cu un raspuns: cim perioada determinata de trei luni , pe perioada cuprinsa intre data de 23.05.2014 – 23.08.2014 . In revisal am operat asa:
-data inceput: 23.05.2014
-data sfarsit : 23.08.2014
E ok data incetarii : 23.08.2014?
Avand in vedere ca data incetarii este sambata iar societatea nu lucreaza ultima zi lucrata si pontata este vineri 22.08.2014.
In decizia de incetare trec " incepand cu data de 23.08.2014 inceteaza.......... "sau pot scrie " la data de 23.08 inceteaza...."
Daca ziua de 23.08.2014 este sambata cand se opereaza decizia de incetare?
Este o problema daca operez sambata? Decizia de incetare se poate opera inainte de incetarea CIM (adica vineri)?.
Cum sa procedez?
Multumesc frumos!
Bajinaru Ramona a scris:

....
E ok data incetarii : 23.08.2014?
....

Da, este corecta data incetarii c.i.m.

.
In decizia de incetare trec " incepand cu data de 23.08.2014 inceteaza.......... "sau pot scrie " la data de 23.08 inceteaza...."

Ambele variante sunt corecte.

Daca ziua de 23.08.2014 este sambata cand se opereaza decizia de incetare?
Este o problema daca operez sambata? Decizia de incetare se poate opera inainte de incetarea CIM (adica vineri)?.

Potrivit legislatiei in materie, ultima zi de operare si transmitere a REVISAL-ului va fi data de 25.08.2014, deoarece data de 23.08.2014 pica intr-o zi nelucratoare.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Deci sa inteleg ca pot opera decizia si pe 22.08.2014?
Da, se poate opera si in data de 22.08.2014.
Multumesc mult!