avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 729 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... restituire indemnizatie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

restituire indemnizatie

mi se cere restituirea indemnizatiei pe ultimele 3 luni, inainte de implinirea varstei de 2 ani a copilului, cand eram in ccc. nu am avut alte venituri. perioada pentru care mi se cer banii este din iului-septembrie 2011. este normal. ce trebuie sa fac
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:06, 20 August 2014
1. Trebuie sa vi se precizeze motivul legal pentru care vi se cere sa restituiti banii.

2. Daca vi s-a trimis scrisoare de debit acolo trebuie sa scrie motivul.
- Daca nu scrie faceti contestatie pentru ca nu stiti pentru ce trebuie sa platiti.

Care este motivul pentru care vi se solicita asa ceva ?
scrie- recuperare suma platita necuvenit pe perioada iulie-sept. . motivul debitului il constituie -campanie control bazat pe risc
Inseamna ca in perioada respectiva ati incasat venituri supuse impozitului pe venit.
specific ca am nascut in sept 2009. ccc din sept 2009-sept 2011

Alte discuții în legătură

Am obtinut venituri in timpul ccc - voi restitui indemnizatia? bogdanvere bogdanvere am si eu o problema am fost un an in indemnizatia de cresterea copilului si am avut si un contract de colaborate cu o firma de curierat unde imi oprea in ... (vezi toată discuția)
Concediu creștere copil Lie09 Lie09 Ce se poate întâmpla dacă sunt în concediu de creștere a copilului si plec la muncă in afara? (vezi toată discuția)
Venit suplimentar realizat in timpul concediului pentru cresterea copilului stefi27 stefi27 Buna ziua Anul trecut, in luna februarie am realizat un venit suplimentar, rezultat din pilon pensii(P2). In acea perioada eram in concediu post natal, inca ... (vezi toată discuția)