Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Monografie repartizare profit 2013
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Monografie repartizare profit 2013

rog modalitati de repartizare profit 2013 si inregistrari(dec 2013 resp ian 2014), varianta nerepartizat,rezerve(cat maxim), dividente(cum se impoz si cand), cum e cel mai convenabil de repartizat? sau cat timp poate ramine nerepartizat?(inregistrari)
profitul afferent anului 2013 ramane in soldul contului 121(de exemplu 10.000 sold creditor cont 121)
In ianuarie 2014 se face inregistrarea 121=117 10000
La Adunarea Generala Ordinara a Actionarilor cand se face repartizarea profitului acesta se repartizeaza pe destinatii
de exemplu 117=% 10.000
Dividendele aferente profitului anului 2013 se impoziteaza la plata daca acestea sunt achitate in decursul anului 2014.Daca societatea nu dispune de lichiditati pentru a face plata aceste dividende trebuie impozitate pana cel tarziu la 25 ianuarie 2015.