Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajari dupa efectuarea de concediere individuala in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajari dupa efectuarea de concediere individuala in urma desfintarii postului

art. 72(1) din codul muncii:Angajatorul care a dispus concedieri colective nu poate face noi incadrari pe locurile de munca ale salariatilor concediati timp de 9 luni de la dat concedierii acestora.

In urma unei concedieri individuale ( desfintare de post) trebuie asteptat 9 luni ca sa se poata face o noua angajare ?
Articolul mentionat mai sus face referire la concediere colectiva , iar pareriile sunt impartite, adica unii sunt de parere ca trebuie asteptat 9 luni pana la o noua angajare sau rechemata la lucru persoana concediata , iar altii spun ca nu trebuie respectat acest termen deoarece avem de a face cu o concediere individuala si nu una colectiva si as dori daca se poate sa ma ajutati cu parerea dumneavoastra.
Prevederile din Codul Muncii sau CCMUNN aplicabile concedierilor colective nu se aplica celor individuale.
Daca c.i.m. a incetat ca urmare a unei concedieri individuale, angajatorul poate angaja salariatii dar pe alte posturi ... Nu se întemeiază pe o cauză reală şi serioasă, ci este fictivă, desfiinţarea postului urmată la scurt timp de angajarea altei persoane pe acelaşi post.

Cornel Vasile, Consilier juridic
Parerea mea este ca, in cazul unei concedieri individuale, angajatorul poate angaja si inainte de acele 9 luni. Articolul face referire clar la concedierile colective.
Dar, alte pareri sunt binevenite.
desfiintarea postului s-a facut in urma cu 5 luni , iar acum cand situatia economica s-a redresat un pic ar fi nevoie din nou de acel post
Puteti angaja, salariatul concediat nu mai este in termenul de 30 de zile de contestare a deciziei de concediere. :">