Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale farmacie veterinara
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

farmacie veterinara

buna seara.
ma intereseaza procedura ce tb urmata in cazul deschiderii unei farmacii veterinare. ce autorizatii , de unde se obtin si cat dureaza/costa? tb angajat farmacist autorizat? ma intereseaza in linii mari, bineinteles, ca in detaliu va tb sa iau legatura cu cineva de specialitate...dar vreau sa-mi fac o parere despre ceea ce ar insemna acest lucru.
va multumesc anticipat
Aveti nevoie de studii in domeniu (medicina veterinara) – sau angajati o persoana cu asemenea studii (1200 lei salariul minim brut, prin lege, pt cei cu studii superioare).
Banii pt infiintarea unei s.c – vreo 8-900 lei (cu rotunjiri) si chiar mai mult; bani pt mobilier, pt marfa, pt spatiu (daca e in chirie; de preferat o zona unde locuiesc multi stapani de animale; banii dati in avans pe chirie se spune ca nu produc nimic), bani pt utilitati, pt casa de marcat fiscala, pt contabil (cel putin)...
In functie de unde gasiti spatiul va trebui, eventual, sa ii schimbati destinatia (alti bani, alte acte)
Avize de la pompieri, de la ”sanepid” si mai sunt, dar nu am retinut care, exact...
Trebuie sa cititi (cel putin) Normele sanitar veterinare; Ordinul nr.16/27-02-2008 al presedintelui Autoritatii Nationale Sanitare Veterinare si pt Siguranta Alimentelor pentru aprobarea Normei sanitare veterinare privind conditiile de organizare si functionare a unitatilor farmaceutice veterinare si a unitatilor destinate comercializarii animalelor de companie
Obtinerea autorizatiilor nu ar trebui sa dureze excesiv de mult (vreo 30 de zile) daca va scrie memoriile necesare cineva care stie ce face in acest sens – alti bani... Numai mobilierul va costa suficient de mult...
Identificarea furnizorilor, incheierea contractelor... Daca vindeti numai medicamente e posibil sa nu ramaneti prea mult pe piatza (va orientati si spre alte produse destinate animalelor de companie)
In domeniu concurenta e acerba.
Succes!
trope_doi, utilizator
Buna ziua!Ma intereseaza si pe mine costul obtinerii autorizatiei de functionare pentru farmacie veterinara.?