Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ce procent din salar reprezinta concediul pre si post ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ce procent din salar reprezinta concediul pre si post natal?

pot beneficia de 126 de zile de concediu post si pre natal chiar daca intra sotul in concediul de crestere al copilului iar eu(mama ma intorc la servici dupa cele 126 zile?
1. Tatal copilului poate beneficia de concediu crestere copil (CCC) dupa ce se termina concediul de maternitate luat de mama copilului.

2. - Cuantumul brut lunar al indemnizaţiei de maternitate este de 85% din baza de calcul.
- Baza de calcul este formata din media veniturilor brute din cele 6 luni anterioare lunii in care ati intrat in concediu de maternitate, venituri pentru care angajatorul a platit cota de contribuie de 0,85% pentru concedii si indemnizatii.
Va multumesc!