Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Ma adresez cu speranta ca voi primi un raspuns
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Ma adresez cu speranta ca voi primi un raspuns

Subiect: Ma adresez cu speranta ca voi primi un raspuns

mama mea in varsta de 78 de ani este nemultumita de pensia mica de 350 lei,care este dupa o vechime completa de 29 ani de munca la fostul CAP,si nici aia nu e de 350 pentru ca sa ia acesti 350 are o completare de indemnizatie sociala,in timp ce multi din consateni cu o vechime mai mica si mai tineri ,primesc o pensie mult mai mare tot de la fostul CAP. Intrebarea mea este daca este legal ca iesind la pensie cu o vechime completa sa aibe aceasta suma mica si daca nu este corect si legal cui si unde trebuie sa ma adresez pentru a i se indrepta nedreptatea ,practic,toata viata a muncit la colectiv,iar acum are o pensie de mizerie,care abia daca ii ajunge de medicamente Va multumesc.cu respect
1. Trebuie sa mergeti la Casa de Pensii care a emis decizia de pensionare sa vi se explice cum s-a calculat punctajul.

2. Este posibil sa nu fi avut lucrate toate normele anuale.
Precizati:
-Total norme realizate in cei 29 de ani.
-Numarul cel mai mic de norme stabilit a se realiza in unul din cei 29 de ani.
Va multumesc pentru ca mi-ati raspuns,total numar de norme realizat in cei 29 ani de munca este de 2693,iar numarul cel mai mic de norma prevazut in cei 29 de ani este in anul 1978,un numar de 25 norme.Anul in care a primit decizia de pensionare a fost 1993,decizie completa,cod 10,privind acordarea pentru limita de varsta,printre care se scrie in ea la punctul B ,,o pensie de asigurari sociale 7296 lei,,si mai scrie la capatul paginii..03-30.04.1993=5508 1.05-31.05.1993=6883
Venitul mediu lunar asigurari 8300 lei
Va rog daca puteti sa imi spuneti daca e bine sau nu si in cazul in care nu s-a facut corect pensionarea ce se mai poate face pentru a indrepta greseala,cum si cui trebuie sa ma adresez,
Va multumesc inca o data,cu respect,Elena Pantescu
Mi se pare cam putin 25 de norme,dar oricum a realizat 29 de timpi utili.
2693:29=92
Nu putea sa fie stabilit mai mult de 92 de norme.
Daca a relizat 29 de timpi utili,atunci legea 250/2007 spune:

9 La articolul 162, alineatul (2) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"(2) Incepand cu 1 septembrie 2007, punctajul anual pentru fiecare an util realizat in cadrul fostelor unitati agricole cooperatiste, precum si pentru fiecare an de contributie realizat de taranii cu gospodarie individuala din zonele necooperativizate, pana la data intrarii in vigoare a Legii nr. 80/1992, republicata, cu modificarile ulterioare, reprezinta 0,57255 puncte."

Asta inseamna:
29x0,57255=16,60395:25=0,66416x790,7=526 de lei pensie la acest moment.

Faceti o cerere de revizuire a dosarului,cerand aplicarea art.162 alin (2) din legea 19/2000 in forma prevazuta de legea 250/2007.

Actualmente prevederea se regaseste in legea 263/2010

ART. 163

2) Pentru fiecare an util realizat in cadrul fostelor unitati agricole cooperatiste, precum si pentru fiecare an de contributie realizat de taranii cu gospodarie individuala din zonele necooperativizate, pana la data intrarii in vigoare a Legii nr. 80/1992 (*abrogata prin art.198 din Legea nr.19/2000) privind pensiile si alte drepturi de asigurari sociale ale agricultorilor, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, punctajul anual este 0,57255 puncte.

Va multumesc,
o sa merg la casa de pensii si o sa fac cererea de revizuire a dosarului,mai vreau sa stiu daca in cazul in care nu primesc intelegere din partea celor in masura sa indrepte gresesala,daca pot sa ma adresez instantei si ce sanse am sa se faca dreptate, as mai vrea sa stiu,de asemenea,daca se va face revizuirea si vor indrepta greseala i se va mai da din urma completare de bani pana la suma de 526 si daca da, din cat timp in urma
Cu respect Elena Pantescu,