Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Proiect lege incadrare in munca straini si activitatea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Proiect lege incadrare in munca straini si activitatea de contractare temporara a personalului

Ziua buna stimata comunitate,

Vin spre voi, deoarece sper sa ma puteti sa ma ajutati in deslusirea situatiei noi.

Conform noului proiect de lege privind incadrarea in munca si detasarea strainilor pe teritoriul Romaniei (chiar astazi a fost un articol avocatnet pe aceasta tema) , art. 4 alin (2) precizeaza urmatoarele:

[ link extern ]

Conditiile generale pentru eliberarea avizului de angajare sunt urmatoarele:

a) angajatorul persoana juridica, persoana fizica autorizata sau intreprindere individuala desfasoara efectiv activitatea pentru care solicita incadrarea in munca a strainului.

Din asta sa intelegem faptul ca agentiile care se ocupa cu imprumutarea fortei de munca (7820) nu vor mai putea sa introduca cetateni straini pe piata muncii din Romania? Asta, normal, daca nu discutam despre cetateni UE, SEE + restul exceptiilor.
Octagonic, utilizator
Este vorba doar despre incadrare/angajare si nu despre plasarea fortei de munca.
Stimate freeelis,

Iti multumesc pentru raspunsul prompt.

Eu aveam in vedere agentiile de munca temporara. Intr-adevar, cei pe 7810 (plasarea - proces selectie) nu sunt afectatati, deoarece angajatorul este cel care se va ocupa de formalitati.

In cazul agentiile de munca temporara, relatia de munca este una tripartita si din cate vad in noul proiect de lege, aceasta relatie nu va mai putea exista in cazul angajatului strain.

Doresc sa ma asigur ca am interpretat corect.

In opinia mea, relatia va exista, intrucat textul de lege se refera la angajarea cetatenilor straini ca salariati proprii si nu pentru a fi pusi la dispozitia altor entitati.

Probabil cand va intra in dezbatere publica, vom vedea ce dispozitii mai exista in acest proiect.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Pai va putea agentul de munca temporara sa aplice pentru avizul de angajare daca el va fi, in acte, angajatorul?
Asa cum am mentionat anterior, probabilitatea exista.

Insa legea trebuie vazuta in integrul ei si nu partiala,iar pana la adoptare este o cale destul de lunga.