Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Publicare poza si nume complet fara acordul meu
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Publicare poza si nume complet fara acordul meu

Buna seara.
Ce pot face in cazul in care un ziar online a publicat un articol ce contine printscreenuri dintr-un grup inchis de pe Facebook, unde sunt vizibile, clar, poza si numele meu, fara a mi se fi cerut acordul in prealabil. Mentionez ca am solicitat sa se stearga numele si poza sau macar sa fie acoperite sau blurate, dar nu au acceptat.

Multumesc frumos
Ii dati in judecata si cereti daune morale in functie de prejudiciul suferit de dvs.
nu cred ca poti face ceva, mai ales daca e vorba de facebook... doar sa dai in judecata, sau eventual sa faci o plangere scrisa la conducerea ziarului
Parca a fost un proces despre postari pe Facebook si instanta a decis ca Facebook e spatiu public (cu grupuri inchise cu tot). Sigur, mai exista si drepturi de autor, ramane de vazut daca se pot cere drepturi de autor pentru fotografiile postate pe Facebook de catre cei care le-au facut.
tgeorgescu, utilizator