Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... REPARTIZARE COST CALDURA PE FIECARE APARTAMENT
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

REPARTIZARE COST CALDURA PE FIECARE APARTAMENT

Blocul unde locuiesc nu are subsol. Nefiind subsol, instalatia de caldura pentru tot blocul este facuta de asa natura incat tevile (\"magistralele\") de la care se alimenteaza fiecare apartament in parte, inclusiv cele de la etajele superioare, trec prin toate apartamentele de la parter (daca ar fi existat subsol \"magistralele\" nu ar fi trecut prin apartamentele de la parter). O parte din proprietarii de la parter s-au debransat de la reteaua de termoficare si si-au montat centrale de apartament s-au se incalzesc de la aceste tevi. Care este modalitatea de repartizare a costurilor pentru caldura inclusiv pentru cei debransati ? Cine suporta cheltuielile de intretinere a acestor \"magistrale\" ? In cazul unor avarii la \"magistrale\", rezultând si pagube materiale, cine le plateste ? Mentionez ca nici un apartament nu are repartitor de costuri individual pentru calcularea caldurii. Multumesc !
dadoda67, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Instalatia de alimentare cu agent termic,reprezinta parte comuna ,a carei intretinere si reparatie intra in responsabilitatea asociatiei de proprietari,care urmeaza sa recupereze c/v interventie repartizand tuturor proprietarilor cote conform cota parte indiviza
HG nr 1588/2007Art. 43
Cheltuielile pe cota-parte indiviza de proprietate, in functie de suprafata utila a apartamentelor si a spatiilor cu alta destinatie decat aceea de locuinta, reprezinta cheltuielile efectuate pentru administrarea, intretinerea, repararea, exploatarea si, dupa caz, consolidarea partilor de constructii si instalatii din condominiu aflate in proprietate comuna.

Art. 44
(1) Cheltuielile pe cota-parte indiviza de proprietate reprezinta cheltuielile asociatiei cu privire la proprietatea comuna, cu privire la: fondul sau fondurile pentru lucrari de intretinere, service, reparatii si, dupa caz, de consolidare, reabilitare, eficienta energetica, modernizare la partile de constructii si instalatii aflate in si pe proprietatea comuna, astfel cum este descrisa in cartea tehnica a constructiei si in acordul de asociere: subsolul; conductele de distributie si coloanele instalatiilor de apa, canalizare, incalzire, energie electrica; casa scarii; podul; spalatoria; uscatoria; terasa; ascensorul; interfonul - partea de instalatie de pe proprietatea comuna; centrala termica proprie; crematoriul; tubulatura de evacuare a deseurilor menajere; structura de rezistenta; fatadele; acoperisul si altele asemenea, conform prevederilor din acordul de asociere; personalul angajat sau contractat al asociatiei: salarii sau remuneratii pentru administrator, contabil, casier, instalator, electrician, portar, cheltuieli pentru curatenie etc.; indemnizatii acordate membrilor asociatiei de proprietari ori persoanelor alese: presedintele, membrii comitetului executiv si ai comisiei de cenzori; prime; credite bancare; contracte sau polite de asigurari; alte servicii administrative catre proprietatea comuna.

elga50, moderator