avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 925 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Achizitie masina cu fiscal din octombrie 2014 (!)
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Achizitie masina cu fiscal din octombrie 2014 (!)

Am o intrebare. Am achizitionat o masina fara fiscal, proprietarul a zis ca imi trimite saptamana viitoare fiscalul cu valabilitate 1-30 octombrie. Se poate scoate fiscalul pe luna urmatoare sau e un fel de teapa?
Cel mai recent răspuns: cyan , moderator 11:03, 30 August 2014
Certificatul fiscal este valabil pana la sfarsitul lunii in care a fost emis.

Daca vi-l trimite saptamana viitoare este valabil pana la sfarsitul lunii septembrie.

Codul de Procedura Fiscala

Art. 113 Certificatul de atestare fiscală emis de autorităţile administraţiei publice locale
(3) Certificatul de atestare fiscală se emite în termen de cel mult două zile lucrătoare de la data solicitării şi poate fi utilizat de contribuabil pe toată perioada lunii în care se emite. Pe perioada de utilizare, certificatul poate fi prezentat de contribuabil, în original sau în copie legalizată, oricărui solicitant.

[ link extern ]
Ultima modificare: Sâmbătă, 30 August 2014
cyan, moderator
Fara el este vreo posibilitate de inmatriculare?
Este un document obligatoriu cerut ptr inmatriculare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Certificat de atestare fiscala ioanatodi ioanatodi Buna ziua Am o nelamurire : certificatul de atestare fiscala ptr bugetul de stat este valabil 20 de zile lucratoare sau calendaristice? Certificatul ptr ... (vezi toată discuția)
Certificat fiscal de la vanzator constantinichim constantinichim buna ziua as dori sa intreb ce valabilitate are certificatul fiscal de la vanzatorul autoturismului? (vezi toată discuția)
Valabilitatea unui certificat fiscal marina-maria marina-maria Buna ziua, Cat timp este valabil un certificat fiscal pentru cumpararea unei masini SH? Data contractului de vanzare - ... (vezi toată discuția)