Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Achizitie masina cu fiscal din octombrie 2014 (!)
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Achizitie masina cu fiscal din octombrie 2014 (!)

Am o intrebare. Am achizitionat o masina fara fiscal, proprietarul a zis ca imi trimite saptamana viitoare fiscalul cu valabilitate 1-30 octombrie. Se poate scoate fiscalul pe luna urmatoare sau e un fel de teapa?
Certificatul fiscal este valabil pana la sfarsitul lunii in care a fost emis.

Daca vi-l trimite saptamana viitoare este valabil pana la sfarsitul lunii septembrie.

Codul de Procedura Fiscala

Art. 113 Certificatul de atestare fiscală emis de autorităţile administraţiei publice locale
(3) Certificatul de atestare fiscală se emite în termen de cel mult două zile lucrătoare de la data solicitării şi poate fi utilizat de contribuabil pe toată perioada lunii în care se emite. Pe perioada de utilizare, certificatul poate fi prezentat de contribuabil, în original sau în copie legalizată, oricărui solicitant.

[ link extern ]
cyan, moderator
Fara el este vreo posibilitate de inmatriculare?
Este un document obligatoriu cerut ptr inmatriculare.