Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... lncompatibilitate?
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

lncompatibilitate?

poate un viceprimar sa faca parte din consiliul de administratie al unei scoli?
mgeorge007, utilizator
Legea nr.161/2003:
art.87 (1) Funcţia de primar şi viceprimar, primar general şi viceprimar al municipiului Bucureşti, preşedinte şi vicepreşedinte al consiliului judeţean este incompatibilă cu:
....
d) funcţia de preşedinte, vicepreşedinte, director general, director, manager, administrator, membru al consiliului de administraţie ori cenzor sau orice funcţie de conducere ori de execuţie la societăţile comerciale, inclusiv băncile sau alte instituţii de credit, societăţile de asigurare şi cele financiare, la regiile autonome de interes naţional sau local, la companiile şi societăţile naţionale, precum şi la instituţiile publice;
dar daca este delegat din partea primarului?
mgeorge007, utilizator
Nici in acel caz nu poate fi membru al consiliului de administratie.