Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Partaj
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Partaj

In cadrul procesului de partaj a fost emisa Incheierea de admitere in principiu. In continutul Incheierii sunt specificate veniturile care au stat la baza stabilirii cotei de contributie, venituri care au fost justificate de adresele de la companiile la care partile au lucrat in perioada casatoriei. Pentru una dintre parti (parat), dupa data emiterii Incheierii, compania la care a lucrat a emis o adresa, prin care revenea la adresa initiala, privind completarea veniturilor astfel: perioada de 5 (cinci) ani, pentru 3 (trei) ani sume mult mai mari obtinute, pentru 2 (ani) sume putin mai mici obtinute. In acest moment ne aflam in situatia in care partile au contestat rapoartele de expertiza. Va rog sa-mi comunicati daca in aceasta situatie instanta poate lua in considerare adresa care completeaza si reglementeaza corect veniturile.
Noua adresa emisa de angajator se afla la dosar? Daca, da, nu numai ca instanta o poate lua in consideratie, ea este chiar obligata sa tina cont de aceasta proba de la dosar.
Rezolvatorul, Consilier juridic
Am o intrebare mai personala cam cat a durat partajul in instanta?

Multumesc

Instanta este tinuta de incheierea de admitere in principiu care poate fi desfiintata numai in caile de atac.
Buna ziua,
Multumesc pentru raspuns: va rog sa detaliati formularea “instanta este tinuta de incheierea de admitere in principiu” – eu inteleg ca nu mai poate fi luata in considerare decat printr-o noua cale de atac (Curtea de Apel) si nu o pot depune in momentul in care ne intalnim la noul termen pentru analiza contestatiilor expertizelor
doamna avocat ce inseamna incheiere de admitere in principiu ?va multumesc pt rabdarea de a ne raspunde .