avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1045 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Act donație
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Act donație

Bună seara,
În anul 1996 am căutat sa cumpărăm un teren. Menționez ca eram căsătorită. După mai multe încercări am găsit un binevoitor și i-a donat soțului meu o suprafață de teren dintr-o moștenire .Menționez ca la momentul încheierii contractului de donație nu era dezbătută succesiunea.
Intrebare: Se putea perfecționa acest contract de donație numai pe numele soțului? Se putea încheia aceasta donație atât timp cât nu era stabilita pentru fiecare moștenitor ce suprafață I se cuvenea și cât?
Va mulțumesc. .
Contractul de donatie se poate perfecta dupa dezbateea succesiunii, partaj si intabulare si cadastru.
multumesc
Numai dupa ce este realizata dezbaterea succesorala poate fi instrainata cota-parte din dreptul de proprietate.

Asadar, transferul dreptului de proprietate, printr-un act cu titlu gratuit, va fi realizata numai dupa ce este realizata dezbaterea succesorala.


Dezbaterea succesorala poate fi realizata pe cale notariala, cand nu exista divergente intre comostenitori.


Daca exista neintelegeri, coerezii se pot adresa instantei de judecata, in vederea dezbaterii succesorale , si in vederea impartelii.


Donatia perfectata este tinuta de soarta dezbaterii succesorale si de partaj.


Procedura in instanta este de durata, anevoioasa, si, de asemenea, costisitoare.


Asadar, transferul dreptului de proprietate este subsecvent dezbaterii succesorale si impartelii.



Succes.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Proprietate Larri Larri Sunt in posesia unui titlu de proprietate pe o suprafata de teren agricol.Titlul este comun pentru mai multe persoane inrudite(frati),inclusiv tatal meu.Toate ... (vezi toată discuția)
Refuz succesiune Pedrosicos Pedrosicos Fratele nu vrea sa facem succiunea. Cum îl pot obliga legal. Pot sa îmi vând partea de moștenire altcuiva? (vezi toată discuția)
Mostenire teren PORA AMALIA PORA AMALIA Buna ziua. Se poate face o promisiune de vanzare pe un teren aflat la masa succesorala, inainte sa se dezbata succesiunea? (vezi toată discuția)