Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

proprietate

Sunt in posesia unui titlu de proprietate pe o suprafata de teren agricol.Titlul este comun pentru mai multe persoane inrudite(frati),inclusiv tatal meu.Toate aceste persoane sunt decedate inclusiv tatal meu.Cum pot revedinca aceasta suprafata?Mentionez ca nimeni altcineva nu a revendicat-o iar tatal meu este ultimul decedat dintre cei mentionati in titlu
Trebuie sa dezbateti succesiunea dupa tatal dvs pentru cota lui din teren, la fel si copiii celorlalti titulari, dupa care incheiati un act de partaj intre dvs.
cu cine sa dezbat daca nu exista supravituitori?
Unchii dvs nu au avut copii?
Copiii fiecărui unchi trebuie să dezbată mostenirea.
După ce s-a dezbătută succesiunea după fiecare titular, dvs si verii încheiati un act de partaj.
Trebuie dezbatuta succesiunea, dupa fiecare unchi decedat, de catre descendenti , anume de catre copiii acestora.

Succesiunea este dezbatuta pe cale notariala,cand exista un deplin acord intre comostenitori.

Altminteri, instanta de judecata transeaza divergentele ce au survenit intre coerezi.

In procedura dezbaterii succesorala (indiferent de varianta aleasa , notariala , ori judiciara ), se stabilesc urmatoarele aspecte: cotele -parti din dreptul de proprietate, calitatea de succesor, precum si bunurile din masa partajabila.

Nu este obligatorie partajarea.

Trebuie sa dezbateti succesiunea dupa tatal dvs.

Succes!